70 yıllık sürgün

Sovyetler Birliği döneminde, "sınır güvenliğini tehdit ettikleri" gerekçesiyle 1944'te Gürcistan'ın Ahıska bölgesinden Orta Asya'ya sürgüne gönderilen Türklerden bir grup yaşlı kadın, 70 yıl aradan sonra ayrılığın başladığı eski tren istasyonunu ilk kez ziyaret etti.

70 yıllık sürgün

Ahıska şehrinin çıkışında bulunan ve bugün faaliyette olmayan eski tren istasyonunu ziyaret eden kadınlar, raylarda oturarak yaşamlarını yitiren yakınlarının ruhlarına dua etti 14 Kasım 1944 tam 66 yıl önce Ahıskada yaşayan Türkler Bir Gecede Öz Topraklarından Koparıldı ''ölüm katarı'' olarak Adlandırılan Hayvan Vagonlarına İstiflenerek bir Bilinmez Yolculuğa Çıkarıldı. Sibirya'ya ve Sovyetlerin iç Bölgelerine Gönderilen Yaklaşık 250 bin Ahıska Türkünün bir çoğu Yolda Hastalıktan, Açlıktan Yaşamını yitirdi. Ayrı ayrı Bölgelere dağıtılan Ahıska Türkleri yıllarca Birbirinden Haber Alamadan Yaşadı... Bugün 12 ayrı Ülkede Paramparça Yaşayan Ahıskalılar, Osmanlı Türkleridir ama Çoğumuzun Onlardan Haberi bile Yoktur...

Şu anda dünyada 458 bin 680 Ahıska Türkü 10 farklı ülkede yaşıyor.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkan Yardımcısı Burhan Özkoşar'ın verdiği bilgilere göre ise, Gürcistan'ın 1999'da üye olduğu Avrupa Konseyi, 12 yıl içerisinde Ahıskalıların vatanlarına geri dönüşünü şart koştu. Gürcistan da 2007'de geri dönüş yasası çıkarttı ancak şu ana kadar sadece bin 174 Ahıskalı Türke 'yurda dönüş statüsü', 7 kişiye ise 'vatandaşlık' verildi.

BİZE ULAŞIN