Teröre karşı tek yürek

Ankara'da 230 STK "Teröre hayır, kardeşliğe evet" yürüyüşü düzenledi. 7'den 77'ye yüzbinlerce kişi 1.5 km'lik Türk bayrağının altında terörü lanetleyip "Kardeşliğe evet" sloganları attı

Teröre karşı tek yürek
Ankara'da 14 işçi ve işveren örgütünün çağrısıyla "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" yürüyüşü düzenlendi. Terör örgütü PKK'ya karşı sivil bir inisiyatifle gerçekleşen yürüyüşe hiçbir parti davet edilmedi. Hiçbir dernek logosunun da istenmediği yürüyüşe kamu yöneticileri de çağırılmadı. Sivil inisiyatif alma talebiyle çoğunluğunu memurların, işçilerin ve öğrencilerin oluşturduğu yüz binlerce vatandaş, öğle saatlerinden itibaren ellerindeki Türk bayrakları ile Sıhhiye Meydanı'na geldi. Yürüyüşün gerçekleştiği güzergah hınca hınç dolarken, yürüyüş yolu üzerindeki binalarda bulunan vatandaşlar da pencerelere çıkarak ellerindeki bayraklarla yürüyüşe destek verdi. Ankara Adliyesi önüne tırla getirilen uzunluğu bin 500, genişliği 7 metre olan dev Türk Bayrağı, yürüyüşün başlamasının ardından vatandaşlarca elden ele taşındı. Vatandaşlar, Türk milletinin Kurtuluş Savaşı şartlarında bile demokrasiyi işletme, devletin bütün kurumlarıyla çalıştırılması ve halk iradesinin her türlü iradenin üstünde olduğunun ifadesi olan Ulus'taki Birinci Meclis'te biten yürüş boyunca "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" ve " Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez" sloganları attı. Yürüyüşte sıcağın da etkisiyle rahatsızlananlar da oldu. Alana yakın noktalarda bekleyen ambulanslar bayılan vatandaşlara ilk müdahaleyi yaptı. Her hangi olumsuzluğa karşı alanda itfaiye de hazır bekledi.


KİRLİ OYUNU BOŞA ÇIKARMAK İÇİN GELDİK
Birinci Meclis'in balkonundan konuşma yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: "Farklı dünya görüşüne, farklı düşüncelere sahibiz ama ortak noktalarımız var. Hepimiz bu ülkenin sevdalısıyız. Vatanımız, birliğimiz, dirliğimiz, huzurumuz yarınımız hedefteyken sessiz kalamayız. Biz bize, komşuyu komşuya, kardeşi kardeşe düşman etmeye çalışanlara karşı sessiz kalamayız. Toplumda kutuplaşma artarken, akıl ve vicdan tutuşması karşısında sessiz kalamayız. Üzerimizde oynanan kirli oyunu boşa çıkartmak, bizi ayırmaya çalışan, fitne ateşini söndürmek için buraya geldik. Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı birinci Meclis'teyiz. Gün demokrasimize, birliğimize, dirliğimize sahip çıkma günüdür. Hep birlikte sağduyuyu ortaya koyduk, hep birlikte bugün vicdanımızın sesine kulak verdik. Bu millet terörün karşısında, bu millet kardeşliğine sahip çıkıyor. Hepimiz birbirimizin kardeşiyiz, bu ülke, bu millet hepimizin."

ŞEHİR DIŞINDAN 2 BİN OTOBÜS GELDİ
Yürüyüşe Ankara dışından 2 bin otobüs geldi. Güvenliği sağlamak için Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik, Çevik Kuvvet, Terör ve Özel Harekât şubeleri başta olmak üzere tüm branşlardan yaklaşık 6 bin polis görevlendirildi.Toplanma alanı olarak belirlenen Sıhhiye Meydanı, bariyerlerle kapatılırken, alan içinde uzman ekiplerce patlayıcı madde araması yapıldı.

14 İŞÇİ VE İŞVEREN ÖRGÜTÜ
Yürüyüşü organize eden işçi ve işveren örgütleri şunlar: Hak-İş, Memur-Sen, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen), Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB).

İSTANBUL'DA TERÖRE KARŞI MİLYONLUK BULUŞMA
Son dönemde artan terör olaylarına karşı birlik ve beraberlik mesajı vermek amacıyla 20 Eylül Pazar günü Yenikapı'da gerçekleştirilecek mitinge, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu da katılacak. "Milyonlarca nefes, teröre karşı tek ses" sloganıyla düzenlenecek mitinge 1 milyondan fazla vatandaşın Türk bayraklarıyla katılımı bekleniyor. Devletin zirvesi ve vatandaşların teröre, kışkırtıcılara ve millet düşmanlarına karşı tek yürek olacağı mitinge iş dünyasının da büyük ilgi göstereceği belirtildi.

BİZE ULAŞIN