Vatandaşa baskı yandaşa kıyak

Kayseri'de Paralel çetenin, Melikşah Üniversitesi'ne komşu ailelerin arazilerini ucuza kapatmak için korkutmaya başvurduğu, Gülen'e yakın arazi sahiplerine ise değerinde ödeme yaptığı saptandı

Vatandaşa baskı yandaşa kıyak
Kayseri'de Paralel Yapı'ya yakınlığıyla bilinen Melikşah Üniversitesi'nin mütevelli heyeti ve idarecilerine yönelik "örgütlü yağma" suçlamasıyla düzenlenen operasyonun detayları ortaya çıktı. Paralel çetenin, üniversite yerleşkesine komşu 90 ailenin arazilerini baskı, korkutma ve yıldırma taktikleri ile ucuza kapattığı belirlendi. Vatandaşın arazisini gerçek değerinin çok altında ele geçiren çetenin, kendi yandaşlarına ise değerince ödeme yaptığı belirtildi.

SUÇLAMALARI REDDETTİ

Kayseri'nin Talas ilçesinde bulunan Melikşah Üniversitesi'nin alan genişletmek için korku ve baskı ile vatandaşların arazilerini ucuza kapattığı iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, üniversitenin mütevelli heyeti başkanı ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Memduh Boydak ile birlikte 7 kişi gözaltına alınmıştı. Aralarında işadamları ve üniversite çalışanlarının da bulunduğu zanlılar geceyi Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde geçirdi. Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nde sabaha kadar sorguları süren zanlılardan Memduh Boydak'ın şikâyetçi olan 27 kişiyi tanımadığını ve kimseye baskı uygulamadığını söylediği öğrenildi. Boydak'ın, "Ben mütevelli heyeti başkanıyım. Arazilerin satın alınmasıyla ilgilenmem. Bunlarla idareciler ilgilenir" dediği belirtildi.

18 KİŞİYE DAHA ARAMA

Gözaltına alınan ve mütevelli heyeti üyesi diğer zanlıların da sorgularında şikâyetçi kişileri tanımadıklarını ve satın almalarla ilgilerinin bulunmadığını söyledikleri kaydedildi. Zanlılardan üniversite görevlisi Özcan Karasu ise susma hakkını kullandı. Sorguları tamamlanan 7 zanlı, öğle saatlerinde sağlık kontrolünden geçirilmek için Adli Tıp'a getirildi. Yoğun güvenlik önlemleri altında hastaneye getirilen zanlıların araçtan indirilişi sırasında Boydak'ın korumaları basın mensuplarının görüntü almasını önlemek istedi. Operasyonun daha da genişleyeceği belirtilirken 18 kişi için daha arama kararı çıkartıldı. Zanlıların yurtdışında bulunduğu ve operasyonu haber alınca gelmekten vazgeçtiği öğrenildi.

PARALEL TALAN...

Soruşturmanın detayları da ortaya dökülüyor. Üniversite çevresindeki yaklaşık 90 hak sahibi ile 2008'den bu yana görüşen ve her biri ile ayrı ayrı irtibata geçen Melikşah Üniversitesi'nin, Paralel Yapı'ya yakın kişilere ait araziler için değerince fiyat verip satın aldığı, kendilerinden olmayanları ise baskı ve yıldırma ile köşeye sıkıştırdığı öne sürüldü. Paralel çetenin, etrafına çöp ve moloz döktürüp huzursuz ettiği vatandaşların arazilerini değerinin çok altında fiyatlara ele geçirdiği belirtildi. Üniversitenin bazı mütevelli heyeti üyelerinin de "Burası imara açılmayacak" diyerek mahalle sakinlerini, ev ve arazilerini satmaya zorladığı kaydedildi. Bu arada Kayseri Büyükşehir Belediyesi de Melikşah Üniversitesi veya üniversitenin ilişkili olduğu kuruluşlara arazi tahsis edildiği iddialarını yalanladı.

KABUL ETMEYENE SİLAHLI TEHDİT
Bölge esnafı Yılmaz Korkmaz üniversitenin, ev, işyeri ve bahçesinin bulunduğu arazi için 300 bin lira teklif ettiğini ancak bu teklifi kabul etmediğini söyledi. Sonrasında gece yarısı sık sık evinin önünde havaya ateş açıldığını aktaran Korkmaz, "30 yıldır burada yaşıyorum ve gitmek de istemiyorum. Tam bir sindirme ve yıldırma politikasıyla karşı karşıyayız. Adeta vatan içinde vatan savunur hale geldik. Bir ilkokul ile başladılar sonra üniversite oldular. Ben artık bunlardan çok korkuyorum. Ama etrafımızı kuşattılar. Her yer savaş alanı gibi yıkılmış evlerle dolu" diye konuştu. Mahalle sakinlerinden Hamza Korkmaz da, "Buradaki vatandaşlar arsalarını Melikşah'a korkusundan verdi. Kazandığım toprağımı elimden almaya kastediyorlar" diye konuş

KENDİLERİNİN OLMAYAN ARAZİYE TABELA DİKTİLER
Bölge halkı, üniversiteye ait olmayan arazilere bile "Üniversitenindir" tabelası astırılıp algı yaratılmaya çalışıldığını aktarırken, mahalle esnafı Necati Korkmaz, yapılan sistemli baskılarla 7 yılda birçok hak sahibinin yavaş yavaş çözüldüğünü ve düşük fiyatlarla satış için anlaştığını aktardı. Kendisine ait 750 metrekarelik dükkân için, daha değersiz bir yerden 60 metrekarelik dükkân teklif edildiğini savunan Korkmaz şöyle dedi: "Bunlar 7 yıl boyunca böl parçala yönet taktiğini uyguladı. Çoğu zaman hak sahiplerini birbirlerine düşürdüler. Birçok vatandaş da arsasına inşaat yapamadığı ve müteahhide daire karşılığı veremediği için 'Ver kurtul' mantığıyla hareket etti. Şimdi bizim dükkânımızın bulunduğu yerin etrafındaki her yeri aldılar. Etrafımızda enkazlar kaldı. Üniversiteden sürekli bölgeye su basılıyor ve çamur olması sağlanıyor. Tek dertleri arsa ve evlerimizi ucuz fiyata elimizden almak."

BOYDAK ŞARTLI SERBEST
Gözaltına alınan TÜSİ- AD Yönetim Kurulu Üyesi ve Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak, Kayseri Ticaret Odası Meclis Başkanı işadamı Mehmet Filiz, işadamı Ahmet Türkmen, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İşadamı ve Melikşah Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeleri Halit Gazezoğlu, Necmi Sontaş ile Melikşah Üniversitesi Genel Sekreteri Veli Demirci ve üniversite çalışanı Özcan Karasu ise tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedildi.

BUGÜN NELER OLDU