Meral Akşener'e MHP'de tasfiye

Bahçeli kendileri aday olmayanlar dışında 6 isme listede yer vermedi. Liste dışı kalan isimler arasında Meral Akşener de var

Meral Akşener'e MHP'de tasfiye
7 Haziran'da partinin parlayan yıldızları Sinan Oğan ve Özcan Yeniçeri'yi aday göstermeyerek partiden tasfiye eden MHP lideri Devlet Bahçeli, eleştirdiği Meral Akşener'i de milletvekili adayı yapmadı. MHP'nin 1 Kasım seçimleri için hazırladığı listede Meral Akşener şoku yaşandı. Önceki gece sabah saatlerine kadar Genel Başkan Devlet Bahçeli başkanlığında çalışan komisyon, aday listesini kesinleştirdi. Listede İstanbul Milletvekili Meral Akşener'in bulunmaması şok etkisi yarattı. Akşener'in adı bir dönem liderlik, bir dönem de TBMM Başkanlığı için geçmiş, Bahçeli ise bu yöndeki haberlere tepki göstermişti. Bahçeli, tepkisini "Akşener Akşener demek edepsizliktir" diyerek göstermişti. Akşener'in aday gösterilmediği İstanbul'da partinin ağır topları yanında, genç isimler de yer aldı. Devlet Bahçeli yine Osmaniye'den birinci sıra adayı olurken, eski bakanlardan Murat Başesgioğlu ve Ahad Andican aday olmadıkları için listelerde yer bulamadılar. Akşener'le birlikte 6 milletvekili ise kendine listelerde yer bulamadı. Ankara'da Mustafa Erdem yeniden aday gösterilmedi. Aydın'da Ali Uzunırmak, Hatay'da Şefik Çirkin, Karabük'te Durmuş Yalçın, Manisa'da Zeynel Balkız liste dışı kaldı. Genel başkan yardımcılarının tümü aday listelerinde yine yerlerini korurken, Ankara 2. sıradan aday gösterilen Erkan Haberal ve İstanbul 1. Bölge 3. sıradan aday gösterilen Uygar Aktan ve 2. Bölge 4. sıradan aday gösterilen oyuncu Mehmet Aslan'ın kazanma ihtimali gündeme geldi. Uygar Aktan, MHP milletvekili iken vefat eden emekli büyükelçi Gündüz Aktan'ın oğlu olarak tanınıyor. Grup Başkanvekili Oktay Vural İzmir'den, görevden alınan grup başkanvekili Yusuf Halaçoğlu ise Kayseri'den 1. sıradan aday. MHP'nin 61 olan kadın aday sayısı 71'e yükseldi. Abdullah Çatlı'nın kızı Gökçen Çatlı aday gösterilmedi.

TÜRKEŞ İSTİFA ETTİ
Partiden ihraç edilen ancak noter kanalı ile itiraz gönderen Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'ten istifa geldi. Türkeş istifa yazısında, "MHP'de gelişen şartlar ve Türk siyasetinde içinde bulunduğumuz durum itibariyle MHP üyeliği ve TBMM Grubu üyeliğinden istifa ettim" dedi.

BİZE ULAŞIN