PKK Irak'ta 16 yaşındaki çocuğu kaçırdı

Terör örgütü PKK'nın Irak'ın Diyala vilayetinde Muhammed Şükür (16) adındaki çocuğu kaçırdığı bildirildi.

PKK Irak'ta 16 yaşındaki çocuğu kaçırdı
Kaçırılan çocuğun babası Şükür Selim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "PKK, oğlumu kandırıp Kobani'ye (Ayn el Arap) savaşmaya göndermiş. Henüz 16 yaşında olan oğlumdan bir aydır haber alamıyordum. Sonra PKK tarafından kandırılıp götürüldüğünü öğrendim" dedi.

Diğer oğullarının, Irak'ta terör örgütü DAEŞ'e karşı savaşarak topraklarını savunduğunu aktaran Selim, "Bölgesel hükümeti ve ilgili birimleri oğlumun kaçırılmasıyla ilgili bilgilendirdim" diye konuştu.

Selim, olayla ilgili 5 kişinin gözaltına alındığını ancak kefaletle serbest bırakıldığını söyledi.

Gazeteci Herdi Osman da bölgede yayın yapan Hewler Gazetesi'nde konuyla ilgili bir haber yaptığı için sayısız tehditler aldığını belirterek, "Hem telefon yoluyla hem de arkadaşlarım vasıtasıyla onlarca tehdit aldım. Bir daha böyle haberler yaparsam başıma kötü şeylerin geleceği söyleniyordu. Daha önce de mart ayında bir kız çocuğunun PKK tarafından kaçırıldığı haberini yaptığım için ölümle tehdit edildim" ifadelerini kullandı.

Diyala'da 7 yıldan beri gazetecilik yaptığını ve sadece PKK tarafından tehdit edildiğini vurgulayan Osman, buna rağmen bu tür haberleri yapmaya devam edeceğini kaydetti.

Terör örgütü PKK, daha önce 2014'ün Mart ayında Diyala'dan bir kız çocuğunu kaçırarak Kandil'e götürmüştü. Halepçe'den kandırılarak dağa götürülen çocukların aileleri de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hükümetine başvurarak kurtarılmalarını talep etmişti.

BİZE ULAŞIN