'Türkiye'ye yardımı müzakere edelim'

Savaştan kaçan milyonlarca göçmene sınır kapılarını kapatan Fransa'nın Sosyalist Partili Cumhurbaşkanı François Hollande, 23 Eylül'deki AB zirvesine bu çözüm önerisiyle gidecek

'Türkiye'ye yardımı müzakere edelim'
İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana tarihinin en ağır göçmen krizini yaşayan Avrupa, sorunun çözümü için Türkiye'nin kapısını çalmaya hazırlanıyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, sınırlarını tümüyle kapatan Macaristan Slovakya, Sırbistan, Hırvatistan ve Almanya'nın çözüm önerilerine yeni bir boyut getirdi. Hollande, göçmen krizinin çözümü için Türkiye'nin 2 milyon göçmeni kendi topraklarında tutmasını isteyeceklerini bunun için de AB'nin Türkiye'ye yardım etmesi gerektiğini dile getirdi. Hollande, göçmen krizini çözmek için 23 Eylül Çarşamba günü toplanacak AB zirvesinin ana gündem maddesinin Türkiye ile işbirliği olacağını duyurdu. İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile göçmen krizini görüşen Hollande, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Olağanüstü AB zirvesinde, Suriye'deki durumdan bir çıkış yolu bulunana kadar, göçmenlerin Türkiye'de kalmaları, çalışmaları ve barınmalarını sağlamak için Türkiye ile çalışma kararı almalı" dedi. Hollande, geçici sınır kapatmaları olsa da, Schengen uygulamasından taviz verilmemesi gerektiğini de dile getirdi.

"SCHENGEN'DE TAVİZ YOK"
İtalya Başbakanı Matteo Renzi ise, İtalya'da "sıcak nokta" adı verilen göçmen ağırlama merkezi kurulmasını kabul ettiklerini açıkladı. Ancak bunun için, 120 bin göçmenin bir kota eşliğinde 28 AB ülkesine dağıtımı konusunda hemfikir olunması şartını öne sürdü. Önümüzdeki hafta salı günü önce AB içişleri bakanları Brüksel'de olağanüstü toplanarak göçmen krizine getirilecek çözüm önerilerini tartışacak. Ardından 23 Eylül'de AB liderleri aynı gündemle bir araya gelecek. Almanya ve Avusturya'nın talebi üzerine toplanacak zirvede üye ülkeler, 120 bin göçmenin dağılımı konusunda uzlaşmaya varmak için çalışacak.

SIĞINMACININ FECİ ÖLÜMÜ
Öte yandan Fransa ile İngiltere'yi birbirine bağlayan Manş Tüneli'nden giden yük vagonunun üzerine atlamaya çalışan Suriyeli bir sığınmacı yüksek elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi. Son kayıpla hazirandan bu yana trenlerin üzerine atlarken ölenlerin sayısı 10'a yükseldi.

YOKSULLARI SEVMEYEN SOLCU BİR ADAM...
Hollande'ın eski sevgilisi Valerie Trierweiler "Bu An İçin Teşekkürler" isimli kitabında Fransız Cumhurbaşkanını bu sözlerle tanımlayarak "Büyük gurur duyduğu espri anlayışıyla, yoksullar için 'dişsizler' diye alay ederdi" diye yazmıştı.AMERİKA'NIN SESİ-AA

BİZE ULAŞIN