Zeybekci: Kökü kazınana kadar devam edecek

Denizli'de temaslarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci terör operasyonları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Zeybekci: Kökü kazınana kadar devam edecek
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, seçim güvenliğine ilişkin, "Şu anda, 7 Haziran seçimlerindeki baskı ile kullandırılan oy ortamına göre daha demokratik bir sonucun çıkmasını, insanların daha özgürce hareket edebilmesini, insanların devleti yanlarında hissederek oy kullanabilmelerini sağlayıcı bir ortam var" dedi.

Gaziler Günü dolayısıyla Denizli Valiliğinin Polisevi'nde şehit yakınları ve gaziler onuruna verdiği yemeğe katılan Zeybekci, ülkenin ne olursa olsun hiç bir zaman diz çökmeyeceğini dile getirdi. Zeybekci, "Allah'ın izniyle bu belalar ve musibetler de bu milletin evlatlarının inançlı, devletin kararlı duruşuyla, ülkenin birlik ve beraberliğiyle yok edilecektir. Terör belasının en birinci ilacı, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizdir. Bizi ne zaman bir ve beraber gördülerse kahroluyorlar. Onun için birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi bozmayacağız" diye konuştu.

Bir gazetecinin Doğu ve Güneydoğu'daki seçim güvenliğiyle ilgili sorusunu yanıtlayan Zeybekci, önceki dönemlerde devletin hoşgörüsünü ve anlayışını birilerinin suistimal ettiğini, bunun seçimde de bir baskı aracı yapıldığını ifade etti.

Son günlerde yaşanan bölücü terör eylemlerinden sonra devletin kararlı tutumunun seçimle ilgili de olumlu bir ortam yaratacağını vurgulayan Zeybekci, şunları söyledi: "Yüksek Seçim Kurulumuzun oradaki vatandaşlara yönelik tehditleri ortadan kaldırmasında faydası olacağına inandığım, sandıkların ilçelere taşınarak kimin nerede oy kullandığı belli olmayan bir sistemle, karışık oy kullanma ve oy sayımının gerçekleşeceği bir ortam yaratması gerektiğine inanıyorum. Bu gerçekleşmese bile terör örgütünün baskı ile oy alma eylemlerine karşı artık vatandaşlarımızın, devletin oradaki hakimiyetiyle daha özgürce oy kullanabileceklerini düşünüyorum. Şu anda, 7 Haziran seçimlerindeki baskı ile kullandırılan oy ortamına göre daha demokratik bir sonucun çıkmasını, insanların daha özgürce hareket edebilmesini, insanların devleti yanlarında hissederek oy kullanabilmelerini sağlayıcı bir ortam var."

-"KÖKÜ KAZINANA KADAR"

Zeybekci, bir gazetecinin Çözüm Süreci'nde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 290 operasyon talebinin 8'ine izin verildiği yönündeki iddiaları sorması üzerine ise "Bunların hepsi tevatürdür. Hiçbir zaman için devlet, 'şurada şöyle bir tespit var' dendiğinde bunun önünde engelleyici bir şekilde yer almaz. Ben o dönemde böyle bir tespit yapıldığını veya böyle bir talebin olduğunu zannetmiyorum. Ben bugüne dönmek istiyorum. Bugün yapılan operasyonlar da sonuna kadar, kökü kazınana kadar Allah'ın izniyle devam edecektir" dedi.

Çözüm Süreci'nde bazı valilerin operasyonlara izin vermediği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine ise Zeybekci, "Zannetmiyorum. Evet rahatsızlıklar dile getiriliyordu, tespitler yapılıyordu. Bunların da gereği yapılıyordu ama silahlı bir eylem olmadığı sürece silaha başvurmanın, o günün hedefleri doğrultusunda da tereddüt yaşandığı olabilir. Ama göz göre göre bir eylem, bir saldırı varsa 'aman dokunmayın' diyen hiçbir kimse olmamıştır, ne valisi, ne de başka birisi" diye konuştu.

Yüksek Seçim Kuruluna sunulan milletvekili aday listelerinde değişikliklerin "nöbet değişimi" anlamına geldiğini belirten Zeybekci, Tuğrul Türkeş'in partisinden adaylığıyla ilgili soru üzerine ise şöyle konuştu: "Hayırlı olsun. Benim o konuda görüşüm her daim pozitifti. Bir sembol isim olan, Türkiye'de hakikaten vatan, millet, bayrak dendiğinde bir şekilde inisiyatif alabilen rahmetli Alpaslan Türkeş'in de bu ülkede herkesin kalbinde bir yeri vardır. Onu temsil anlamında Tuğrul Türkeş Bey de sembol isimlerden birisidir. Bizim aramızda olması bir sevinçtir. Siyasete bizde devam etmesinin de partimiz adına bir kazanç olduğunu düşünüyorum."

BİZE ULAŞIN