"Sizinki ne kadar güvenliyse bizimki de o kadar güvenli"

Kültür ve Turizm Bakanı Topçu, BBC, CNN, Der Spiegel, Reuters, gibi medya organlarında Türkiye'nin güvensiz olduğu imajının verilmeye çalışıldığını belirtti. Yalçın, tüm bunlara cevap olarak "Sizin başkentleriniz ne kadar güvenliyse bizimki de o kadar güvenli" ifadesini kullandı

Sizinki ne kadar güvenliyse bizimki de o kadar güvenli
Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, "Avrupa Birliği ülkeleri, BBC, CNN, Der Spiegel, Reuters, bu tip medya organlarında Türkiye'nin güvensiz olduğu imajı verilmeye çalışılıyor ve onlara bir kez daha hatırlatıyorum; sizin başkentleriniz ne kadar güvenliyse bizimki de o kadar güvenli" dedi.

Ordu'daki programının ardından Giresun'a gelen Topçu, Giresun Valiliği, İl Jandarma Komutanlığı, Giresun Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

Topçu, Valilik ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin terörle mücadelede ciddi kararlılığı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nda da bu kararlılığı gösterdiğini vurgulayan Topçu, "Gezdiğim illerde mutlaka ve mutlaka güvenlik birimlerimizi, şehitlerimizin olduğu kahramanlarımızı ziyaret ediyorum. Emniyet müdürlükleri ve jandarmamızın komutanından erine kadar terörle mücadelede ne kadar kararlı olduğunu görüyorum" diye konuştu.

Topçu, terörle mücadeledeki bu kararlılığın milletin inancından ve imanından geldiğine işaret ederek, "Biz sadece 3,5 eşkıya ile şu anda meşgul değiliz, onun arkasındaki güçlerle meşgulüz. Dün Çanakkale'de kiminle karşı karşıya idiysek bugün de onunla karşı karşıyayız. Malazgirt'te kiminle karşı karşıya idiysek bugün de onlarla karşı karşıyayız. Bölücü terör örgütünü meşrulaştırma peşinde olan iç ve dış medyanın konseptine baktığınız zaman söylediklerim daha rahat anlaşılacaktır" ifadelerini kullandı.

Bakan Topçu, bir gazetecinin, terör olaylarının turizme ne kadar yansıdığı yönündeki sorusuna, "Bize gelen anketler neticesinde binde 33, terörle mücadelenin yoğun olduğu bölgeler için geçerli ama hamdolsun ifade ettiğim gibi Ordu'ya İstanbul'dan geldim, İstanbul'daki ziyaretlerimiz olsun, ören yerleri olsun, turistik ziyaret olsun, otel dolulukları olsun, hamdolsun geçmiş senenin aylarına göre yüzde 5 artmış durumda" yanıtını verdi.

"İngiltere'nin Londra'sı ne kadar güvenliyse Anadolu'daki bütün iller o kadar güvenli"

"Buradan batılı dostlarıma sadece bir şey söyleyebilirim" diyen Topçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İngiltere'nin Londra'sı ne kadar güvenliyse Anadolu'daki bütün iller o kadar güvenli. Onların Frankfurt'u ne kadar güvenliyse bizim Anadolu'daki illerimiz o kadar güvenli. Tekrar altını çizerek söylüyorum New York ne kadar güvenliyse Ankara o kadar güvenli, Londra ne kadar güvenliyse İstanbul o kadar güvenli. Paris ne kadar güvenliyse Sivas o kadar güvenli."

Bakan Topçu, terör olayları nedeniyle turizmde düşüş olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bir düşüş yoktur ama binde 33 gibi bir şey. O da küresel kriz Rusya'da olanlar. Mesela Rusya'daki krizin İtalya'ya, Avrupa Birliği ülkelerine yansımaları yüzde 45-52 arasında. Bize yansımaları sadece yüzde 20. Avrupa Birliği ülkelerinde de bir küresel kriz var, onun yansımaları var, bölücü terörün de dediğim gibi güvenlik kuvvetlerimizin mücadele ettiği sahalarda zaten turizmin gelirleri ne kadar çok onu biliyorsunuz, sahil, deniz kültüler varlıklarla ilgili olan şeyle de çok düşüş yok."

Topçu, turizmde birilerinin abarttığı gibi bir düşüş olmadığını vurgulayarak, "Avrupa Birliği ülkeleri, BBC, CNN, Der Spiegel, Reuters, bu tip medya organlarında Türkiye'nin güvensiz olduğu imajı verilmeye çalışılıyor ve onlara bir kez daha hatırlatıyorum; sizin başkentleriniz ne kadar güvenliyse bizimki de o kadar güvenli" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN