Cumhurbaşkanı Erdoğan: Onlar bu ülkenin katilidir

Cumhurbaşknı Erdoğan, Kanal 7 televizyonunda gündemi değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Onlar bu ülkenin katilidir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP'li bakanların istifasına ilişkin, "Bugün bu aldığımız haber manidardır. İstifa ettiler, kendi takdirleridir, edebilirler. Kalmaya mecbur da değiller. Fakat burada Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik yakıştırmaları, suçlamaları, bunlar tabii çok çok gerçekten ağır ithamlar ve çirkin ithamlar" dedi.

Erdoğan, Kanal 7 ve Ülke TV ortak yayınıyla ekrana gelen "İskele Sancak Özel" programında, gazeteci Mehmet Acet'in sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Acet'in "Sıcak bir gelişme oldu bugün. HDP'li iki bakan istifa ettiler ve hızlı şekilde de atamalar yapıldı. Hem Kalkınma Bakanlığı'na hem AB Bakanlığı'na. HDP'li bakanlar ayrılırken birtakım suçlamalarda da bulundular. Bu suçlamaların bir kısmı da size dönüktü. Ne dersiniz, bu konu nasıl gelişti? Bu istifaların arkasında ne gibi faktörler oldu?" şeklindeki sorusu üzerine, şunları kaydetti:"Öncelikle bu zatların malum bakan olması aslında bir geçici seçim hükümetinin kurulmasına zemin hazırlayan süreç ki malum hükümet kurma görevini en fazla milletvekiline sahip olan AK Parti Genel Başkanı Sayın Davutoğlu'na vermiştim. Gerek ana muhalefet, gerek diğer muhalefet partileriyle ilk turda görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerden sonra, uzun süren görüşmelerden sonra tabii hükümet kurulamayınca malum 45 günlük süre sebebiyle, 5 gün kala bana görevini iade etti. Bana görevini iade ettikten sonra tabii ben o 5 günlük süre içerisinde de dolayısıyla ikinci bir hükümet kurma görevini vermedim. Zira yaklaşım tarzları zaten belli. Görümeler yapılmış ve bu görüşmelerde anlaşamadıklarına göre böyle yeni bir süreci başlatmanın da bize ciddi bir zaman kaybı olacağını düşünerek bu adımı attık."

Daha sonra Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ile yaptığı görüşmelerde, parlamentodaki temsile göre, seçim hükümetini kurma görevini Başbakan Davutoğlu'na verdiğini hatırlatan Erdoğan, "Meclis Başkanı'nın bütün partilerin ne kadar temsile sahip olduğunu belirlemesi neticesinde, o partilerin milletvekillerine de burası yalnız çok önemli, burada kalkıp o partinin genel başkanından veya yöneticilerinden burada izin almak diye bir şey yok. O partili milletvekillerinden parlamentoda olanlara Sayın Başbakan teklif götürür. Bu tekliflere olumlu veya olumsuz cevap verirler. Nitekim CHP'in mensubu olan milletvekilleri buna olumsuz cevap verdi. MHP'den sadece buna Tuğrul Türkeş Bey olumlu cevap verdi. HDP'den ise onların da mensubu olan üç kişi fakat bir tanesi daha sonra çekildi, kabul etmedi. İki tanesi kabul etmiş oldu" diye konuştu.

Erdoğan, böylece 11 AK Partili, bunun yanı sıra Tuğrul Türkeş, 2 HDP milletvekili ve diğerleri bağımsız olmak üzere kabinenin oluşturulduğunu söyledi.

Bugün bu alınan haberin manidar olduğunu dile getiren Erdoğan, HDP'li milletvekillerinin istifa etmelerinin kendi takdirleri olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Edebilirler. Kalmaya da mecbur değiller. Fakat burada tabii Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik yakıştırmalar, suçlamaları bunlar tabii çok çok ağır ithamlar ve çirkin ithamlar. Öncelikle bu tür ifadeleri Sayın Başbakan'a kullanmadılar veya Bakanlar Kurulu'nda kullanmadılar. Benim merakıma mucip olan şey şudur; acaba bunların önüne metin nereden geldi? Ve o gelen metin burada okunmak suretiyle kalkıp Saray'ı veya Cumhurbaşkanlığı makamını lekelemeye çalışıyorlar. Son günlerde bunların tabii bu çirkin alışkanlıkları devam edip gidiyor."

BİZE ULAŞIN