PKK eşkıyasına karşı dik durun

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürt kökenli vatandaşlara "Sizi istismar eden bu eşkıyalara dik durmak suretiyle gerekli dersi verin" çağrısında bulundu

PKK eşkıyasına karşı dik durun
  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 23.09.2015 ABONE OL
Terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal 7 ve Ülke TV ortak yayınında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu:
BU METİN NEREDEN GELDİ?: (İstifa eden HDP'li bakanların suçlamaları) Bu aldığımız haber manidardır. İstifa ettiler, kendi takdirleridir, edebilirler. Fakat burada Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik yakıştırmaları, suçlamaları bunlar tabii çok çok gerçekten ağır ithamlar ve çirkin ithamlar. Benim merakımı mucip olan şey şudur: Acaba bunların önüne metin nereden geldi? Ve o gelen metin burada okunmak suretiyle kalkıp Saray'ı veya Cumhurbaşkanlığı makamını lekelemeye çalışıyorlar.
SÜRECİ BAŞLATAN BENİM: Bir defa Çözüm Süreci'ni başlatan benim. Çözüm Süreci'ni başlatan, mensubu oldukları parti değil. Tam aksine Çözüm Süreci'ni yıkan onlardır. Şu anda arkalarına aldıkları terör örgütüyle birlikte ayakta kalmaya çalışan da bunlar.
AK PARTİ'YLE GÖNÜL BAĞI: Kurucu genel başkanı olduğum AK Parti'yle benim herhangi bir hukuki bağım yok. Sadece olsa olsa benim bu saatte gönül bağım olur.
TERÖRÜN BAŞ AKTÖRLERİ: Şu anda ülkemi terörle bölmeye çalışan ve terörün baş aktörleri olan, dağda olanlar var, dışarıda olanlar var, aynı zamanda bir de siyasetle bu işi yapmak isteyenler var. Siyaset yapacaksan gel meşru zeminde bu siyasi mücadeleni sürdür. Neresidir bu? Parlamentodur. Yeri geldiği zaman bunlar dağa gidiyor mu, yeri geldiği zaman Kandil'e gidiyor mu? Gidiyor. Bütün bunlar ortada.
İNGİLTERE ÖRNEĞİ: 'Silahların susması' ifadesini ben kabul etmiyorum. Silahların bırakılarak gömülmesi, betona gömülmesi... Bu İngiltere'de böyle yapıldı.
KATLİAMA ORTAK OLURLAR: Benim polisimi gelip de Ceylanpınar'da uyurken öldürenler, bu ülkenin bir defa kesinlikle ne yerli, ne milli evladı olamaz. Onlar bu ülkenin katilidir, bu ülkenin düşmanıdır. Ve şu anda bu konuşanlar, bu HDP, onların desteğiyle ayakta kalmaya çalışıyor. Bu katliamlara destek verenler de bunun ortağıdır.
PKK'NIN KAYBI 2 BİN: Kuru kuruya dağ taş tabii vurulmaz. O koordinatlar bilinerek oralar vuruluyor. Şu andaki bu açıklanan rakam yurt içi öldürülenlerdir. Ama yurt içi, Kandil buna dahil değil. Kandil'le beraber, daha önce arkadaşlarla yaptığımız görüşmelerde, bu rakam 2 binin üzerinde.
KÜRT KARDEŞLERİME: Özellikle Kürt kardeşlerime de sesleniyorum. Ne olur dik durun. Sizi istismar eden bu eşkıyalara özellikle dik durmak suretiyle gerekli dersi verin.

'İSRAİL ATEŞLE OYNUYOR'
(İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri) "İsrail bence ateşle oynuyor, yanlış adım atıyor. Bugüne kadar Mescid-i Aksa ile ilgili attığı adım, yani bir taraftan zaman, bir taraftan mekân itibarıyla bir bölme harekâtını gerçekleştirmektir ama Allah'ın izniyle gerçekleştiremeyecek. Buradaki atılan adım karşısında, tabii başta ülkemiz olmak üzere, tüm İslam dünyası olarak dayanışma içindeyiz.

"BAHÇELİ'NİN SÖZLERİ YAKIŞIR MI?"
"Sayın Türkeş çıktı, 'Bana milletim görev verdi. Ben babamdan da bunu yaşayarak tavsiyemi aldım' dedi. Anında partisinin kendisi hakkında aldığı kararlar da belli. Devlet Bahçeli çıktı ne dedi? 'Erdoğan'a hayırlı olsun.' Bu yakışır mı? 'Türkiye'ye hayırlı olsun' demesi gerekirdi."

PUTİN'LE ANA GÜNDEM SURİYE
(Rusya Devlet Başkanı Putin'le bugünkü görüşmesi) "Görüşmemizin ana ekseninde, Suriye meselesi var. Bu konuda onların bazı açıklamaları oluyor. Bu açıklamaları üzerine bizim bazı açıklamalarımız oluyor. Bunlar belki her iki tarafı üzüyor. Ama son gelişmelerde bizim üzüntümüzün yüksek düzeyde olduğunu söyleyebilirim. Çünkü aldığımız haberler, yapılan açıklamalar hoş değil. Çünkü bizim Rusya ile olan ilişkimiz çok farklı. Ekonomik, ticari, bütün ilişkiler çok farklı bir konumda."

'ADAMA BUNU YAZDIRMAZLAR'
"(Med ya ve ifade özgürlüğü geriliyor mu?) Buna ben ancak gülerim. Özgürlüğün bu kadar istismar edildiği bir dönem olmamıştır. Önceleri kitapların nasıl toplatıldığı ortadadır. Şu anda şahsım başta olmak üzere aileme her türlü hakareti nasıl yapıyorlar her şey ortada. Yargıya başvuruyorum. Yargı kanalıyla hesabının sorulmasını hukuk içinde istiyorum. Şahsımla alakalı 'Diktatör' başlığı atan bunlar değil mi? Diktatörlük olsa adama bunu yazdırmazlar."

BUGÜN NELER OLDU