"Ortadoğu'daki ateşi vicdanla söndürelim"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Moskova Merkez Camisi'nin açılışında konuştu: Tolstoy, 'Hayatta en önemli uğraş iyiliktir' der. Ortadoğu'daki ateşi iyilik, adalet ve vicdanla söndürmeliyiz. Mülteci sorunu, insanları ölüme terk ederek çözülemez

Ortadoğu'daki ateşi vicdanla söndürelim
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dünyaya Rus yazar Tolstoy'un sözü ile seslendi: "Hayatta en önemli uğraş iyiliktir." Erdoğan, Moskova Merkez Camisi'nin açılışı için düzenlenen törene katıldı. Görkemli caminin yapımına Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı'nın cami için katkı sağlamasının millet açısından bahtiyarlık vesilesi olduğunu ifade eden Erdoğan konuşmasında şu mesajları verdi:

MÜSLÜMAN GELECEĞİNİN SEMBOLÜ:
Camimizde yapılacak ibadetlerin, edilecek duaların Allah katında makbul ve karin olmasını diliyorum. Burada hep şahit olduğumuz dostluk ve güven ortamını Rusya'nın ayrılmaz bir parçası olan Müslüman nüfusun ülkedeki huzurlu geleceğinin sembolü olarak görüyorum.

DÜNYADA TERSİ GÖRÜNTÜLER:
Farklı inanç ve kökene sahip insanların aynı çatı altında yaşama tecrübesine Rusya çok önemli bir örnek teşkil ediyor. Fakat maalesef dünyanın pek çok yerinde tam tersi görüntüler yaşanıyor. İsrail'in Filistinlilere uyguladığı ayrımcı politikalar, Kudüs'te Mescid-i Aksa'nın kutsiyeti ihlal edilerek tehlikeli bir yere doğru götürülüyor. Bilhassa Suriye, Irak, Mısır, Libya, Yemen gibi yakın çevremiz ile bu bölgelerden kaçan insanların yöneldiği Avrupa sınırlarında tüm insanlığı utandırması gereken hazin manzaralar yaşanıyor.

TOLSTOY'LU MESAJ:
Tolstoy'un şu sözüyle dünyaya sesleniyorum; "Hayatta en önemli uğraş iyiliktir." Tolstoy, başka bir hikâyesinde, "Art niyetle yakılan ateşin, o evle birlikte tüm köyü de yok edebileceğini" söylüyor. Bölgemizde yaşanan hadiselere de bu açıdan bakmalıyız. Ortadoğu'daki ateşi, orada yaşayan insanların kendi tarihi, kültürel, sosyal gerçeklikleri çerçevesinde iyilikle, adaletle, vicdanla söndürmeye çalışmalıyız. İşte biz bunun için Irak'tan, Suriye'den sınırlarımıza gelen 2 milyon mağduru hiç tereddüt etmeden kabul ettik. Mülteci sorununun çözümü, sınırları kapatmaktan veya bu insanları denizlerde ölüme terk etmekten değil, ülkelerini onlar için yeniden yaşanabilir hale dönüştürmekten geçiyor.

AYRIM YOK:
Türkiye tarih boyunca farklı inançlardan insanların hoşgörü içinde bir arada yaşadığı ülke oldu. İstanbul ve Antalya başta olmak üzere ülkemizde yaşayan on binlerce Rus vatandaşını, her bakımdan kendi vatandaşlarımızdan ayrı tutmadığımızı özellikle belirtmek isterim.

PUTİN'E TEŞEKKÜR:
Avrasya'nın 2 kadim kültürünün temsilcileri olarak bizim ortaya koyabileceğimiz işbirliği ve dayanışma, kendi halklarımızla birlikte tüm dünyanın da hayrına sonuçlar doğuracaktır. Bu duygularla Moskova Merkez Camisi'nin Rusya Müslümanlarına, Rusya'daki tüm dost ve kardeş topluluklara, İslam alemine hayırlı olmasını diliyorum. Yapımındaki himayeleri sebebiyle değerli dostum Sayın Putin'e özellikle teşekkür ediyorum.

"İSLAM RUSYA'NIN AYRILMAZ PARÇASI"
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de konuşmasında, İslam'ın Rusya'nın "ayrılmaz bir parçası" olduğunu ve yapılan caminin farklı dinleri bünyesinde barındıran Rusya'ya yakışır bir eser olduğunu ifade etti. "Hayır yolunda yarışın" ayetini örnek veren Rusya Devlet Başkanı, aşırıcılıkla mücadelenin, dinin siyasi amaçlar için kullanılmaya çalışıldığı bu dönemde daha da önem kazandığını kaydetti ve Müslüman gençliğin İslam dininin özüne göre yetiştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da Moskova'nın uluslararası politikada önemli rol oynayan bir ülkenin başkenti olduğunu, caminin böyle bir şehrin merkezinde açılmasının çok daha önemli olduğunu vurguladı. Abbas İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine değinerek, dünya kamuoyuna Kudüs'teki kutsal mekânların korunması çağrısında bulundu.

PUTİN VE ABBAS'LA İKİLİ GÖRÜŞME...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kremlin Sarayı'nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Görüşme 1 saat 10 dakika sürdü. Rusya'nın Türkiye'nin en büyük ikinci ticari partneri olduğunun altını çizen Putin, Erdoğan'a açılışa katıldığı ve Türkiye'nin cami yapımındaki katkısı için teşekkür etti. Tayyip Erdoğan ise "Dünyada ekonomik olumsuzluklara rağmen 2 ülke arası ticaret hacmi korunuyor. Amacımız ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkartmak. Bu rakama 2023'e kadar ulaşmak gibi bir hedef koyduk. 2 ülke ilişkileri çok iyi bir noktada" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile camide yaklaşık 50 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede gündemi İsrail devletinin Mescid-i Aksa'ya ve Filistin'e yönelik saldırıları oluşturdu.

İÇ DEKORASYON OSMANLI TARZINDA
Caminin iç dekorasyonu, Osmanlı tarzında Diyanet İşleri ve Türkiye Diyanet Vakfı'nca yaptırıldı. Camide aynı anda 10 bin kişi namaz kılabilecek. Kubbe yüksekliği ise 46 metre...

BUGÜN NELER OLDU