Ayrımcılık yapanlar karşısında bizi bulur

Bayram namazını Ulu Cami'de kılan Davutoğlu: Mücadele terör odaklarına karşı. Türkiye'de herkes eşit vatandaşlık hukukunun ayrıcalıklarına sahip olacak. Aynı havanın aynı atmosferin çocuklarıyız

Ayrımcılık yapanlar karşısında bizi bulur
Başbakan Ahmet Davutoğlu Kurban Bayramı'na Diyarbakır'da girdi. Davutoğlu Ulu Cami'de kıldığı bayram namazı sonrası gazetecilerle sahbetinde ve partisinin il başkanlığındaki konuşmasında şu mesajları verdi:

AYNI ATMOSFERİN ÇOCUKLARIYIZ:
Aynı havanın aynı atmosferin çocuklarıyız. Asırlarca bir arada, beraber olmuş, asırlarca aynı tekbirlerle bayramı kutlamış bu milletin fertleri, kıyamete kadar da hep birlikte bayram kutlayacak, kardeşlik türküleri söyleyecek.

BU ZOR GÜNLER GEÇECEK:
İnşallah ülkemizin etrafındaki ateş çemberinin getirdiği bu zor günler geçecek. Bu zor günlerde, en büyük gücümüz bayram günlerinde olduğu gibi omuz omuza durmamızdır, kardeşliğimizi baki kılmamızdır, bizi ayırmak, bölmek isteyenlere karşı kelime-i tevhid etrafında ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin eşit vatandaşları olma bilinciyle ayakta dimdik durmamızdır.

BU MÜCADELE SADECE TERÖRE KARŞI:
Bu mücadele sadece ve sadece terör odaklarına karşı yürütülen bir mücadeledir. Vatandaşlarımız kesinlikle emniyet içinde, huzur içinde bayramı da idrak edecekler ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içinde herkes eşit vatandaşlık hukukunun bütün ayrıcalıklarına sahip olacak.

AYRIMCILIK YAPAN KARŞISINDA BİZİ BULUR:
Biliniz ki kim bu ülkede Diyarbakırlı'yı Konyalı'dan ayırmak isterse, kim ne gerekçeyle olursa olsun 'sizin etnik kökeniniz, sizin mezhebiniz şu, diğerlerinin mezhebi bu' diye ayrımcılık yapmak isterse karşısında bizi bulur. Bir an bile zihnimizden Diyarbakır ailelerinin acılarını, annelerinin acılarını, şehit annelerinin acılarından ayırırsak, bir an bile zihnimizde böyle bir ayrımla yaklaşırsak, bu mevkiler bu makamlar bize haram olur. Biz bütün bir milletin birliği, beraberliği için hiçbir bir aileye bir daha evlat acısı, baba acısı, kardeş acısı düşmesin diye çalışmaya devam edeceğiz.

REFORMLAR DEVAM EDECEK AMA...:
Çözüm Süreci ile hedeflediğimiz 30 yıldır süren bir kavgayı bitirmekti. Bütün bu süreçlerde tek hedefimiz, herkesin kendi ana dilinde, lehçesinde özgürce, istediği şekilde düşüncelerini ifade edebilmesi, kimsenin ait olduğu mezhep ya da etnik köken dolayısıyla ayrımcılığa tabi tutulmamasıydı. Bunun için de son derece kapsamlı reformlar yaptık, yapmaya devam edeceğiz ama Kürt kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın meselelerinin istismarı üzerinden terör ile en başta Kürt vatandaşlarımıza baskı ve zulüm oluşturan, bugün zikrettiğim iki kardeşimiz gibi, Diyarbakırlıları katleden terör örgütüne karşı da biliniz ki her türlü tedbiri aldık, almaya da devam edeceğiz.

BİZE ULAŞIN