Bir günde 41 PKK’lı öldürüldü

Şırnak'taki iki ayrı saldırıda, iki uzman çavuş şehit düştü. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlere karşı başlatılan operasyonlarda 34, Bingöl'deki çatışmada da 7 PKK'lı ölü ele geçirildi

Bir günde 41 PKK’lı öldürüldü

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde; 40 kadar PKK'lı, İlçe Jandarma Komutanlığı, Polis Merkezi, Ayvalık Jandarma Komutanlığı ile Taşarası Jandarma Karakolu'nu hedef aldı. Teröristler önceki gece 23.00 ve dün sabaha karşı 05.40'ta 2 ayrı saldırı düzenledi. Ayvalık Jandarma Komutanlığı'na düzenlenen saldırıda 1 asker şehit olurken 3 asker yaralandı. Teröristlerin yine roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırdığı Taşarası Jandarma Karakolu'na bağlı Kontik Tepe'de de 1 asker şehit olurken, 5 asker ve 1 korucu yaralandı. Polis Merkezi'nde ise 6 polis yaralandı. Yaralı 15 güvenlik görevlisi helikopterlerle hastaneye kaldırıldı. Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesi üzerine PKK'lılar Bagok Dağı'na kaçtı.PKK'LILAR KAÇAMADI

Bu saldırıların hemen ardından, insansız hava araçları (İHA) ve helikopter destekli operasyon başlatıldı. Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ile Beytüşşebap İlçe Jandarma Komutanlığı'ndan kalkan Atak ve Kobra tipi helikopterler, teröristlerin bulunduğu bölgeyi ateş altına aldı. Çatışma ve operasyonlar sabah saatlerine kadar devam ederken, 34 terörist etkisiz hale getirildi.

POLİS KATİLLERİ
Bingöl-Elazığ karayolunu önceki gün kesen 10 PKK'lıya yönelik operasyonda 4 terörist öldürülürken, 3 polis ve bir sivil yaralandı. Bu teröristlerin geçen yıl 9 Ekim'de Bingöl Emniyet Müdür Yardımcısı Atıf Şahin ve Komiser Hüseyin Hatipoğlu'nu şehit eden gruptan olduğu öğrenildi. Ağrı'da gerçekleştirilen hava destekli operasyonda ise 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Bu arada Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre de Hakkâri'nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca bölgesinde 16 askerin şehit olduğu, 6 askerin yaralandığı saldırıya karışan teröristlerden 5'i daha bölgede düzenlenen son hava harekatında öldürüldü. Yüksekova ilçesinde, bir PKK'lı terörist de silah ve mühimmatlarıyla güvenlik güçlerine teslim oldu.

F-16'LAR AKILLI FÜZELERLE VURDU
TSK 15-16 Eylül'deki hava harekatına ilişkin görüntüleri yayımladı. Terör örgütü PKK'ya ait mühimmat deposunun F-16 savaş uçaklarınca akıllı füzelerle vurulmasının ardından patlamalar 40 dakika sürdü. Hava harekâtında 30 terörist öldürüldü. İmha edilen depolarda arazi araçları, ağır ve hafif silahlar bulunduğu öğrenildi. PKK kamplarına yönelik son operasyon ise dün sabaha karşı düzenlendi. Diyarbakır'dan kalkan F-16 tipi 8 savaş uçağı, İHA'ların belirlediği Zap, Haftanin, Gare ve Avaşin- Basyan bölgesindeki lojistik depoları vurdu.

AMBULANS ŞOFÖRÜ ŞEHİT EDİLDİ
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesindeki terör saldırısında yaralanan güvenlik görevlileri için bölgeye sevk edilen ambulansa, PKK'lı teröristlerce ateş edildi. Saldırıda ambulans şoförü Şehmuz Dursun hayatını kaybederken, iki sağlık görevlisi de kaçırıldı. PKK'nın saldırısına tepki gösteren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "İnsanlık dışı katliam yapan, tuzak kuran, hain emeller peşinde koşan bu terör örgütü, ne yazık ki yine yaralı kurtarmak için giden ambulans ekibimizi de kaçırdı... Ambulansımızın şoförünü şehit etmişler. Allah sizleri kahredecek, bu millet de size bu bedeli ödetecek" dedi.

Sekvan KÜDEN-Ahmet AKKUŞ-Ziya RAMOĞLU-Mehmet YILDIRIM-Hüseyin KAÇAR

BİZE ULAŞIN