Paralel Yapı’nın dershane kurnazlığı

Dershanelerin kapatılmasıyla insan ve finans kaynağı kuruyan Paralel, gözünü dönüşen küçük dershanelere dikti. MEB, örgütle bağı olmayan kurumların isim hakkını alarak kendini kamufle eden çetenin taktiğini tespit etti. Kripto dershaneler müfettiş merceğinde...

Paralel Yapı’nın dershane kurnazlığı
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) başlattığı dershane dönüşüm sürecinde hezimete uğrayan, insan ve finans kaynağı kuruyan paralel yapı, akla ziyan taktiklere başvuruyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın velilere yaptığı 'Çocuklarınızı paralel okul ve yurtlarından alın' çağrısından sonra öğrenci bulamayan örgüt, eğitimde kamuflaj tekniğini devreye soktu. Kendi dershaneleri dönüşemeyen FETÖ çetesi, dönüşüme hak kazanmış bağımsız küçük dershanelere gözünü dikti. Çete, bu dershaneleri devralarak paralele ait değilmiş gibi görünen okullarda faaliyete başladı.

ÖĞRETMENLERİ?İŞBAŞINDA

Kamuflaj taktiklerle öğrenci avına çıkan FETÖ, öğretmenlerini de bu okullara yerleştirdi. Kendi okullarındaki sistemi buralarda uygulamayabilmeyi hedefleyen örgütün planı kısa sürede deşifre oldu. Kripto dershaneleri fark eden MEB, bu kurumlara müfettiş göndererek inceleme başlattı.

İsim değiştiriyorlar

Paralel yapının taktiği bununla da sınırlı kalmadı. Örgüt, büyük illerde isim yapmış okulların dışında kalan dershanelerinin isimlerini değiştirme yoluna gitti. Edinilen bilgiye göre birçok okul bu kapsamda 'tabela' değişikliği için başvuruda bulundu.

Star
BİZE ULAŞIN