Halk ihbar etti TSK vurdu

Terör örgütüne karşı gerçekleştirilen operasyonlarda önemli rol oynayan Hava Kuvvetleri, Diyarbakır'ın ardından diğer üsleri de Kandil'i bombalamak için kullanmaya başlayıp AWACS uçaklarını devreye alınca PKK'ya büyük darbe vurdu.

Halk ihbar etti TSK vurdu

Geçen gün güvenlik güçlerine teslim olan Bahoz Ahmet kod adlı terörist, itirafında önemli bilgiler verdi. Teröristin verdiği bilgiye göre, Türk Hava Kuvvetleri'nin Kandil'e Diyarbakır'dan yaptığı operasyonlardan Kandil haberdar ediliyordu. Ancak tanker uçaklar, AWACS uçakları, İHA'lar ve diğer üslerin de bu operasyonlara dâhil edilmesi ile teröristlerin bilgi edinmesinin önüne geçildi. Bahoz Ahmet, "Atılan bombalar her yeri cehenneme çeviriyormuş, çok kayıp verdiğimiz bir şekilde duyuluyordu. Bu da örgütteki arkadaşları çok korkutuyordu. Kaçanların sayısı da bu nedenle arttı" ifadesini kullandı. Bahoz Ahmet, PKK'nın bölgesinde kış mevsimi için 750 bin liralık gıda erzak stoku yaptığını, ancak son hava saldırıları ve askerlerin bölgeyi aramaları neticesinde bu stokun çoğunun imha olduğunu da söyledi.

KROKİYİ ASKERE VERDİLER

Halkı ayaklandırmak için yapılan çalışmaları, sokak savaşlarında kullanılmak üzere bölgedeki bir ilçede bulunan gençlik yapılanmasına 200 pompalı tüfek, Kalaşnikof ve fişek dağıtıldığını anlatan aynı itirafçı, "Bunlar genelde örgütün o ilçede kendisine karşı gelenleri zorla boşalttırdığı evlere depolandı. Karşı gelmeye korkanlar da evlerini depo olarak kullandırmak istemiyorlar. Yakın geçmişte bazı ailelerin evine zorla silah ve mühimmat koyduk. Ertesi gün kaçtıklarını gördük. Halk yanımızda durmuyordu, açılan hendek ve kurulan barikatlar en çok bizim oradaki insanımızı rahatsız etti ve örgüte tepkiler arttı. Bazı kaçan aileler, mahallelerindeki depoların krokisini çizip polise, askere vermişler" dedi. İtirafında terör örgütünün gelir kaynaklarını da anlatan Bahoz Ahmet, şöyle devam etti: "PKK/KCK, vergilendirme adı altında ve yardım olarak Türkiye ve Avrupa ülkelerindeki vatandaşlardan para toplamakta. Irak'ın kuzeyinden kaçakçılık yapan kişilerden de önemli miktarda malzeme ve para temin ediliyor. Bölgedeki iş adamlarından, kazandıkları kâr payının yüzde 10'luk dilimi vergi olarak alınır. İş adamlarından alınacak 'vergiler' için bir zaman belirlenir. Bu süre içinde 'vergi' ödenmez ise ceza kesilir ve vergi iki katına çıkarılır."

Suriye'de elde edilen sokak çatışması tecrübesi nedeniyle PKK'nın mutlak bir zafer beklediğini kaydeden Bahoz Ahmet, yapılan bunca hazırlığa rağmen karşılarında yenilenen bir ordu bulduklarını ve örgütün tamamen hayal kırıklığına uğradığını ifade etti.

BİZE ULAŞIN