Teröristlerden okula patlayıcı tuzağı

Van'da terör örgütü mensupları, Hacıbekir Mahallesi'ndeki Dumlupınar İlköğretim Okulu yakınına tahrip gücü yüksek el yapımı patlayıcı koydu.

Teröristlerden okula patlayıcı tuzağı
Pazar 27.09.2015 18:23
ABONE OL
İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, PKK/KCK terör örgütü internet sitelerinde, öğrencilerin okula gitmemesi ve okulların boykot edilmesiyle ilgili çağrıların yapıldığının tespit edilmesi üzerine, okuların çevresinde çalışma başlatıldığı bildirildi.
Çalışmalarda, Hacıbekir Mahallesindeki Dumlupınar İlköğretim Okulu yakınında bulunan Serhat Sokak'ta, tahrip gücü yüksek ey yapımı patlayıcı bulunduğu belirtildi.

Eğitim ve öğretim yılının başlaması ve vatandaşların can güvenliğini sağlanması amacıyla İpekyolu ile Edremit ilçelerindeki Şabaniye, Hacıbekir, Karşıyaka ve Yeni mahalledeki okullar ve çevresinde, metruk bina ve açık alanlarda dedektör köpekleri ve bomba dedektörleri ile çalışmalar yapıldığı kaydedilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Çalışmalarda çok sayıda kullanıma hazır molotofkoteyli ele geçirilmiştir. Ayrıca İpekyolu ilçesi Hacıbekir Mahallesi Dumlupınar İlköğretim Okulu yanında bulunan Serhat Sokak'ta yapılan aramalarda ise dedektör köpeği Back'in tepki vermesi üzerine, dedektörle yapılan aramada, patlamaya hazır tahrip gücü yüksek el yapımı patlayıcı bulundu. Bombanın bulunmasıyla büyük bir facianın önüne geçildi. Cumhuriyet savcısının talimatıyla ele geçilen malzemelere el konuldu."

İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı araştırmalarda ise 2015-2016 eğitim öğretim dönemi öncesi, vatandaşların özellikle örgüt tarafından yapılan boykot çağrısı ve eğitimin engelenmesine tepki gösterdiği bildirdi.
Öte yandan pazartesi günü eğitim öğretim verecek okul önlerinde, güvenliğin üst düzeyde tutulacağı belirtildi.