Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eser ve hizmetleri birilerine rağmen yaptık

Kadıköy Ahmet Sani Gezici Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi hizmet binası ve yeni eğitim-öğretim yılı açılış töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan İmam Hatip Lisesi'nde okuduğu dönemde hocalarının kendilerine sürekli "Oğlum ölü yıkayıcısı mı olacaksınız?" diye sorduğunu ve soru karşısında hep ağladığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eser ve hizmetleri birilerine rağmen yaptık

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Ayrı mutluluğu yaşıyorum.

ONLAR BİZİM MUHATABIMIZ DEĞİL

Ülkemizdeki her güzel hizmet gibi, bu okulu da dillerine dolayanlar, burası üzerinden bizi yıpratmak isteyenler oldu. Bu okulun arazisine ilişkin rant meselelerini meclis gündemine taşıyacak kadar düştüler. Hamdolsun, onlar bizim muhatabımız değil.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımız döneminden beri şunu gördüm, inancınıza sahip çıkmadan, bir çakıl taşının bile yerini değiştirmeniz mümkün değil.

BİZİ HEP ENGELLEMEYE ÇALIŞTILAR

Bugüne kadar hangi eseri ülkeye kazandırdıysak, hangi hizmeti milletimizin istifadesine sunduysak hepsini de birilerine rağmen yaptık. Birilerine rağmen netice aldık. Hep engellemeye çalıştılar ama biz tereddüt etmedik, inandık, azmettik, üstüne üstüne gittik ve neticeyi aldık.

MEN SABERA ZAFERA...

Türkiye, ülkenin ihtiyaçlarıyla ve eğitimin gerekleriyle hiçbir şekilde uyuşmayan bir 8 yıllık kesintisiz eğitim garabetini yaşadı. (Tabii bunları belki sizler hatırlamıyorsunuz ama dinlediniz büyüklerinizden). O ne büyük garabetti. Adeta şah damarımızı kestiler. Şah damarı kesilen bir insan yaşayabilir mi? Yaşayamaz. Nesli o hale düşürdüler. O zaman 600 bin imam hatip öğrencisi vardı bir anda bu sayı nereye düştü? 60 bine düştü. Sabır, sabır, sabır... 'Men sabera zafera'(Sabreden zafere erer)... Hamdolsun sabrın neticesinde bakın şu anda imam hatiplerde okuyan öğrenci sayısı 1 milyon 200 binin üzerine çıktı.

BU OKULLARIN HEDEFİ SADECE BU DEĞİL Kİ

Sırf imam hatip okullarını bitirmek için yok etmek için tüm eğitim sistemini adeta felç ettiler. İmam hatip okullarında milli ve manevi değerlerine bağlı, bu ülkenin tarihiyle kültürüyle yoğrulmuş nesiller yetişmesinden rahatsız olanlar, meseleyi nereye getirdiler hatırlayın, 'bir imam müezzin ihtiyacı' parantezine sıkıştırmak istediler. 'Türkiye'nin bu kadar imama ihtiyacı yok' dediler, 'Bu kadar müezzine ihtiyacı yok' dediler. Bu okulların hedefi sadece imam ve müezzin yetiştirmek değil ki.

BASKILARI ORTADAN KALDIRDIK

Ortaokul ve liselerde başörtüsü yasağına son vererek kız evlatlarımızın üzerindeki baskıyı kaldırdık. Çok enteresan, düşünebiliyor musunuz imam hatip liselerinde dahi kızların başörtüsüyle uğraştılar. Bunları yaşarken tabii ki çok çok üzgündük ama dedik ki sabır.... 'Sabrın sonu selamettir' dedik... Sabrettik ama hamdolsun hepsi oldu, herkes inandığı gibi yaşama hakkına kavuştu. Her yerde. Okullarımızda da devlet dairelerinde de. Buralara kolay gelinmedi, sabırla gelindi. Nasıl ki insanımız başını açma hürriyetine sahipse başını örtmek isteyen de örtme hürriyetine sahiptir. Benim başı açık kardeşim de başı örtülü kardeşim de bir vatandaşım olarak kendilerine hizmet vermede ayrımcılık yapmamam gereken bir sorumluluğum var. Bugüne kadar bunu yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Onun için de talebe bağlı olarak serbest kıyafet uygulamasını okullarımızda başlattık.

HOCA SORAR BİZ AĞLARDIK

İstanbul'da tek imam hatip vardı Fatih'te ben orada mezun oldum. Hocalarımız bize şunu derdi. Oğlum buraya niye geldiniz? Okumaya geldik. Oğlum ölü yıkayıcısı mı olacaksınız? Biz ağlardık ama biz oraya ölü yıkayıcısı olarak gitmedik. Zira bunlar da öldüğü zaman İmamın önüne geliyor. Bunları da yıkayacak birileri lazım. Yoksa ölüleriniz ortada kalır. Onlar hep bu işi ticari anlamda düşündüklerinden dolayı böyle baktılar. Bunlar hep tek parti döneminin imam hatipleri ölü yıkayıcı olarak gören görüş anlayışı yıkıldı. Mesleki eğitim çok büyük darbe yedi. Biz 4+4+4 sistemini getirerek bu yanlışa son verdik. İmam Hatipler ile birlikte Meslek Liselerini cazip hale getirecek adımlar attık. Nasıl ki başı açık kardeşim özgürse başını kapatmak isteyen kardeşim de özgür.

BİZİM İÇİN 78 MİLYON KARDEŞTİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Unutmayın bizim için 78 milyonun hepsi de kardeştir, eşittir, birinci sınıf vatandaşımızdır. Kim ki bu milleti kökenine, bölgesine, meşrebine, herhangi bir farklılığına bakarak bölmeye çalışıyorsa bilin ki o sizin geleceğinize kastediyordur" dedi.

Eğitim ve öğretim desteğinden 2014'te 250 bin öğrencinin, eğitim kademesine göre 2 bin 500 lira ile 3 bin 500 lira arasında değişen meblağlarda faydalandığını ifade eden Erdoğan, "İnşallah bu yıl da 2 bin 680 ile 3 bin 750 lira arasında değişen rakamlarla eğitim-öğretim desteği uygulaması devam edecek" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN