Davutoğlu:"Avrupa savaşçılara engel olmalı"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD'de DAEŞ ve Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadele Liderler Zirvesi'nde açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu:Avrupa savaşçılara engel olmalı

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin DAEŞ ve diğer unsurlara karşı önemli çalışamalar yaptığın ve bu noktada sınır noktalarında ve hava alanlarında çok sayıda yabancı savaşçının yakalandığını açıkladı. Davutoğlu, Avrupa'dan gelen bu kişilerin geldikleri ülkelere seslenerek, engel olunması gerektiğini hatırlattı.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Şiddete varan aşırıcılığa karşı savaşmak istiyorsak, bütün toplum bunun yanında olmalı. Şiddete varan aşırıcılık gündemi içerisindeki süreçte toplum içinde de bölünmelere engel olmak durumundayız.

Terörün dini, ırkı ve coğrafyası yoktur. Dini istismar eden terör ideolojisinin, ırk ve etnik kökeni istismar eden ideolojiden farkı yoktur. PKK, DEAŞ ve diğer terör örgütleri arasında fark yoktur. Bizim dostlarımız ve ortaklarımız bu konuda ihtiyatlı olmalılar. Bir teröristin diğer bir teröristle savaşması onu meşru kılmaz. Ortaklarımız ve dostlarımızın, Türkiye'nin her türlü teröre karşı mücadelesine destek vermesini istiyoruz.

Türkiye, gerek DAEŞ gerek diğer unsurlara karşı önemli çalışmalar yapmıştır ve yapmaktadır. Yabancı savaşçılar noktasında Avrupa'dan gençler gelip savaşa katılmakta. Bizim DAEŞ'e karşı oluşturulan koalisyon içindeki çalışmalarımızda itme ve çekme faktörleri vardır.

Hükümetimiz yabancı savaşçılara karşı 2011'den bu yana önemli bir mücadele de bulunuyor. Hava alanlarında ve sınırlarda bu uygulamamız devam ediyor. 110'un üzerindeki ülkenin vatandaşları, Suriye ve Irak'ta savaşçı olmak için buralara geliyor. Biz buna nasıl engel oluyorsak, bu kişilerin geldikleri ülke de bu konuda hareket etmeli.

DAEŞ gibi hiç bir terör grubu sadece yabancı katılımcılarla oluşmuyor. Suriye'ye baktığımız zaman burada cinayet işleyen bir rejimin baskısı, dünyanın dört bir yanından yabancı savaşçılara kapı açmaktadır."

BİZE ULAŞIN