İzmir'de Çin Başkonsolosluğu açıldı!

Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye'deki ikinci başkonsolosluğunu İzmir'e açtı.

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 29.09.2015 10:57 ABONE OL
Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Çin Halk Cumhuriyetinin kuruluşunun 66. yıl dönümü ve Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğunun açılışı, nedeniyle tören düzenlendi.
Törene katılan eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'de başkansolosluğun açılmış olmasının önemine vurgu yaparak, bu kararından dolayı Çin Halk Cumhuriyeti'ne teşekkür etti.
İzmir Valisi Mustafa Toprak ise konuşmasında, İzmir'in Çin Başkonsolosu Su Gaochao'nun üstün gayretleri ile iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğine inandığını söyledi.
İki ülke arasında ilişkiler güçlenecek
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Türk-Çin işbirliğinin parlak bir geleceğe ve büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, İzmir'de açılan başkonsolosluğun bu ilişkilere güç katacağını söyledi.
Yu Hongyang, İzmir ile Çin arasında ticaretin ve işbirliğinin günden güne arttığını aktararak, "Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğunun resmen açılışı ikili ilişkiler açısından büyük öneme sahiptir. Bu konuda desteklerinden dolayı İzmir Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyoruz" dedi.
Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu Su Gaochao ise İzmir'de görev yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Su Gaochao, "Çin ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 44 yıl içinde ikili ilişkiler sürekli kuvvetlenmektedir. Yeni başkonsolosluğumuzun görev alanı İzmir, Aydın, Muğla, Isparta, Burdur, Denizli, Uşak ve Antalya'dır. İzmir Başkonsolosluğunun kuruluşu, Çin-Türk dostluğunun verdiği meyve niteliğindedir. İkili ilişkilerde yeni bir sayfa açmıştır" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU