Tetikçisiyle hükümeti böyle yıkmaya çalıştı

"Gazetelerimi çıkar için kullanmadım" diyen Aydın Doğan'ın ipliğini, arşivler bir kez daha pazara çıkardı. Aydın Doğan şimdilerde kavgalı olduğu o zamanki tetikçisi Emin Çölaşan’ın yazdı yazılarla yaptığı haberlerle Ecevit hükümetini yıkmaya çalıştı.

Tetikçisiyle hükümeti böyle yıkmaya çalıştı

Hükümet yıkma itirafını sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan'a değil, Yeni Şafak'ın sahipleri Ahmet Albayrak ve Nuri Albayrak'a da yapan Aydın Doğan Refah Yol Hükümeti için, ""Refahyol şirketlerimize 60-70 kişilik teftiş ekipleri gönderdi. Arkadaşlara sordum, 'durumumuz ne' diye. 'Böyle giderse bizi batırırlar' dediler. Çiller'e sordum, beni oyaladı. Baktım kırk yıllık şirketimi batıracaklar, ben de hükümeti yıktım!" dedi. Turgut Özal'ı köşeye sıkıştırmak için attığı manşetlerle işadamı Halis Toprak'ın kardeşi Muhsin Toprak'ı hem iflasa hem de intihara sürükleyen Doğan'ın çıkarı uğruna Bülent Ecevit'in hastalığı hakkında da insaf ve vicdan sahibi olan herkesi yaralayan haberler yaptırdı. Kamuoyunun gözünde Ecevit'i değersizleştiren Ertuğrul Özkök öncülüğündeki Hürriyet Gazetesi ve Doğan grubu yayınları Ecevit'i ölüme götüren süreci de başlattı.

MESLEK İLKELERİ AHLAKİ DEĞERLER YOK OLDU

Bülent Ecevit'in Başbakanlığı bırakması için günlerce haberler yapan Hürriyet Gazetesi ve Doğan Grubu yayınları işi o kadar ilerletti ki gazetecilik ilkeleri ve ahlaki değerlerle bağdaşmayan manşetler attı. 2 Temmuz 2002 tarihlerinde Hürriyet Gazetesi'nde Aydın Doğan'ın şimdilerde kavgalı olduğu o zamanki tetikçisi Emin Çölaşan imzalı "Acı Gerçek" manşetinde hastalıkla mücadele eden Ecevit'in, iyi temizlenmediği, yıkanmadığı ve tırnaklarını kesmediğini yazdı. Ecevit'in hastaneye gittiğinde "aç" olduğunu iyi beslenmediğini dile getiren Çölaşan, akla hayale gelmeyecek iddialarla Ecevit'e rezilce saldırdı. Ecevit ailesinin yaşam biçiminden kaynaklanan durumun Türkiye'nin psikolojisi etkilediği iddiasını ortaya attı. Çıkarları uğruna Ecevit'e saldırmaya devam eden Aydın Doğan, gazetelerinde "Artık Bırakın Sayın Başbakan" diye haberler yaptırıp, Ecevit'i iktidardan uzaklaştırdı.

İŞTE O BİRBİRİNDEN ÇARPICI MANŞETLER VE YAZILAR

,

KAYNAK: SABAH.COM.TR

BİZE ULAŞIN