"Art niyetli HDP'nin oyunu bozuldu"

Art niyetli HDP'nin oyunu bozuldu
Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçimlerde sandığı boykot edebileceklerini açıklayan HDP'ye cevap verdi. Bazı bölgelerde seçim sandığı kurulmaması, vatandaşların oylarını bir başka noktada kullanması yönündeki karara saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, "HDP'nin oyununu bozan bir gelişmedir" dedi. New York'ta soruları yanıtlayan Davutoğlu'nun gündeme ilişkin değerlendirmeleri şöyle:
SANDIĞA GÜVENSİZLİK: HDP'nin açıklaması sandıklar konusuna duydukları güvensizliğin ifadesidir. Aslında YSK Türkiye'de bağımsız bir kurum olarak seçim güvenliği bağlamında eğer bunu gerekli görüyorsa herkesin buna saygı duyması lazım. Herkesin siyasi iradesini beyan edebilmesine imkan sağlayacak her düzenleme teşvik edilmeli. Burada alınan karar, her vatandaşımızın objektif ve kendi iradesini sağlayacak tarafsızlık içinde oyunu kullanabilecek ortamın sağlanmasıdır.

ART NİYET GÖSTERGESİ: Bu konu da aslında HDP zihninin gerisindeki art niyeti ortaya koyan bir açıklamadır. Güvenliğin olmadığı düşünülen yerlerde YSK için baskı uygulama imkanlarının ortadan kalkması, HDP'nin oyununu bozan bir gelişmedir. Bu sebeple bu tepkiyi veriyorlar. Herkesin sandığa, sandık güvenliğine ve sandıktan çıkacak netiyece uyması beklenir.

BİZE ULAŞIN