Başbakan Davutoğlu'nun New York'taki temasları devam ediyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu görüşmeleri kapsamında yoğun bir program sürdürüyor.

Başbakan Davutoğlu'nun New York'taki temasları devam ediyor
Çarşamba 30.09.2015 14:14
ABONE OL
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 24 Eylül Perşembe günü BM Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere New York'a gitti.

New York ziyareti kapsamında önemli üst düzey toplantılara katılan Davutoğlu, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Norveç Başbakanı Erna Solberg, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştü.

İlk ikili görüşme Merkel'le

New York ziyareti kapsamında, dünya liderleri ile yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştiren Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ikili görüşme yaptı. Davutoğlu, Merkel ile Avrupa'ya yönelen sığınmacılardan kaynaklanan krizi, Suriye'deki durumu ve iki ülke arasında bakanlar düzeyinde oluşturulması planlanan çalışma grubu konularını ele aldı.

Filistin Bayrağı göndere çekilecek

Bu yılki Genel Kurul toplantıları Filistin için önemli bir gelişmeye de şahitlik edecek. BM'de üye olmayan gözlemci devlet statüsünde olan Filistin'in bayrağı, bugün Filistin Devlet Başkanı Abbas ve Davutoğlu'nun da katılacağı törenle BM'de göndere çekilecek.

İran ile "diyaloğun sürmesi" kararlaştırıldı

Davutoğlu, ikili görüşmeler çerçevesinde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile BM'de bir görüşme gerçekleştirdi. Irak ve Suriye'deki durum ile DAEŞ ile mücadele konularının da ele alındığı temaslarda, bölgesel konularda zaman zaman farklı düşünülmesine rağmen iki ülke arasındaki "diyaloğun sürmesi" kararlaştırıldı.

Davutoğlu'ndan 'Ne Esed, ne IŞİD' vurgusu

Esed'in geçiş sürecinde olamayacağını bildiren Davutoğlu'nun "Bu yeni Suriye'de, Esad'ın veya DAEŞ'in yeri olamaz. Ne Esad, ne IŞİD, gelecek Suriye açısından böyle olmalı" açıklaması dikkat çekti.

Obama ve Putin ile görüştü

Görüşmelerinin ardından, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un liderler onuruna verdiği öğle yemeğine katılan Davutoğlu, yemekte ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Davutoğlu, muhataplarıyla başta Suriye'deki durum olmak üzere, bölgesel güvenlik ve istikrar konularında görüş alışverişinde bulundu.

"Barışı Koruma Liderler Zirvesi"ne katıldı

ABD Başkanı Obama'nın ev sahipliğinde BM'de düzenlenen "Barışı Koruma Liderler Zirvesi"ne katılan Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, BM'nin 70. kuruluş yıl dönümünün, barış ve istikrarı korumak için gösterilen çabaların yeterliliğini tartışmak için çok önemli bir fırsat olduğunu kaydetti.

Zirvede 'terörün dini, ırkı olmaz' vurgusu

Kahvaltının ardından BM Genel Kurulu görüşmeleri kapsamında, ABD Başkanı Obama'nın ev sahipliğinde düzenlenen "DAEŞ ve Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadele Liderler Zirvesi"nde bir konuşma yaparak, "terörün dini, ırkı ve coğrafyası olmadığı"nı vurguladı.