Davutoğlu BM'de konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu BM'de konuştu
Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu'nda liderlere hitap ediyor.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamasında öne çıkan başlıklar şöyle;

"Trajik olayları beraber aşmalıyız. Türkiye bu yükün büyük bir kısımını yüklenmiştir. Suriyelilere ve Iraklılıara yaşan imkanı sağlamıştır. Kapılarımızı ve kalbimizi açık tutmaya devam edeceğiz. Şimdiye kadar 8 milyar dolar harcadık. Uluslararası toplumun sadece 417 milyon dolar katkısı oldu.

Akdeniz'deki yasadışı mültecilerin sayısı 6 bine yaklaşmış durumda. Türkiye de 5 bin civarında Suriyeliyi Akdeniz'de kurtardı.

Esed'in ve DAEŞ'in saldırılarında 5 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti. Uluslararası toplumun bir an önce hareket etmesi gerekiyor. Esed, kendi halkına ayrım yapmaksızın kimyasal silahlarla öldürüyor. Siyasi rejimin değişeceği biz zemin oluşturulmalı.

Şimdiye dek kaybedilenlerin sesini duymuyor olabilirsiniz ama ben Edirne'ye yürüyenlerle konuştum ve onlara söz verdim. Şimdi bu sözümü yerine getiriyorum ve konuyu sizinle paylaşıyorum.

Bugün Filistin Bayrağı'ının göndere çekilecek olmasından dolayı onları da selamlıyorum. Elimizi taşının altına sokmalıyız. Filistin devleti özgür olacaktır. Kudüs de eski özüne dönecek ve Filistin bayrağı Kudüs'te yeniden dalgalanacaktır. Harem-i Şerifin bölünmesini kınıyoruz. Gazze, Filistin'in öz bir parçası olarak özgürleştirilmelidir.

Esed'siz ve DAEŞ'siz bir düzenin kurulması lazım. Türkiye, terörizmin her türlüsüyle mücadele etmiştir. Terörizmin meşruiyeti olmaz DAEŞ olsun, PKK olsun aynı şekildedir."

BİZE ULAŞIN