Noter çetesi lideri kumar masasında yakalandı

Şebeke liderinin kumarhanede yakalandığı baskınlarda toplam 20 kişi gözaltına alındı.

Noter çetesi lideri kumar masasında yakalandı

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, lüks otomobillerin noter satışlarında dolandırıcılık yaparak çok sayıda kişiyi mağdur eden çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik, İstanbul ve Kocaeli'nde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında 20 kişi gözaltına alındı. Suç örgütü lideri olduğu öne sürülen Hanefi Y. Pendik'te kumar oynarken yakalandı.

NASIL DOLANDIRIYORLAR?

Yaklaşık 7 aydır devam eden teknik ve fiziki takip ardından bu sabah operasyon için düğmeye basan İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, suç örgütü üyelerinin, araçlarını satmak için internette ilan veren vatandaşları arayarak kurdukları fason galerilere çağırdığı ve burada güvenlerini kazanarak araçların satışını özellikle akşam saatlerine denk gelecek şekilde noterlerde yaptırdığı belirlendi.

İKİNCİ EL ARAÇ SAHİPLERİ

Zanlıların vatandaşlara paranın banka havalesi ile yapılacağını söylediği ve bu yönde banka havale, EFT ekranlarının kendilerine gösterildiği ancak herhangi bir para havalesinin yapılmadığı ve bu şekilde çok sayıda vatandaşın mağdur edildiği, parasını almak konusunda ısrarlı olan vatandaşlara ise duruma göre ya bir senet verildiği ya da vatandaşın tehdit edilerek olayın peşini bırakmasının istendiği tespit edildi. Çok sayıda masum vatandaşı mağdur eden çetenin parasını ısrarla isteyen bir araç sahibini ise ayaklarından kurşunladığı belirlendi.

SAHTE PARA OPERASYONU

Diğer taraftan İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bir başka operasyonu ise sahte paracılara yaptı. İhbar üzerine İstanbul'daki bir adrese baskın yapan Mali Polis, sahte olduğu belirlenen 200 bin dolar ve 28 bin euro ele geçirdi. 2 şüpheli gözaltına alınırken arama yapılan adreste bir ruhsatsız silah bulundu. Şüpheliler sorguya alınırken sahte paralara el konuldu.

BİZE ULAŞIN