Teröristlerin seçim günü halka baskı yapması kabul edilebilir mi?

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Birtakım terör örgütlerinin seçim günü halka baskı yapmaları kabul edilebilir mi? dedi.

Teröristlerin seçim günü halka baskı yapması kabul edilebilir mi?
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bağdat'ta alıkonulan Türk işçilerin serbest bırakılmasına ilişkin, "Ailelerinin gözü aydın, milletimizin gözü aydın. Çok şükür bu badireyi de Türkiye kazasız belasız böylece atlatmış oldu" dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'da bulunan Kurtulmuş, Ordu Valiliğini ziyaret etti.

Burada gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Kurtulmuş, Bağdat'ta kaçırılan Türk işçilerin serbest bırakılmasına ilişkin, "Zaten işçilerin ilk günden beri nerede olduğu, ne şekilde, hangi şartlarda tutulduğu ile ilgili bilgilerimiz vardı. Sürekli ilk günden itibaren bırakılmaları ile ilgili bir ince diplomasi uygulanıyordu. Bu süreçte işçilerimizin bırakılmış olması hakikaten Türkiye için önemlidir. Önemli bir kazanımdır. Önemli bir başarıdır" diye konuştu.

Bu kadar uzun süre tutulan işçilerin her birine "geçmiş olsun" dileğinde bulunan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ailelerinin gözü aydın, milletimizin gözü aydın. Çok şükür bu badireyi de Türkiye kazasız belasız böylece atlatmış oldu. Ancak bu işçilerin kaçırılması ile birlikte bir şey daha net ortaya çıktı ki ne yazık ki bizim coğrafyamız da neredeyse hiç kimse emniyet içerisinde değildir. Hiçbir siyasi fonksiyonu olmayan, hiçbir şekilde ülkeler arasında ya da herhangi bir ülkenin kendi iç karışıklığı içerisinde en ufak bir sorumluluğu ve en ufak bir etkisi olmayan işçi kardeşlerimizin kaçırılıyor, bir türlü rehin tutuluyor olması, Irak'ta bölge ülkelerinde ve diğer ülkelerde ne kadar büyük bir istikrarsızlığın olduğunun da açık bir göstergesidir."


Seçimlerinde sandıkların taşınması

Kurtulmuş, 1 Kasım seçimlerinde bazı bölgelerde sandıkların taşınmasına da değinerek, şu ifadeleri kullandı:

"Başından itibaren söylediğimiz şey şudur. Demokratik bir seçimin varlığı için 3 tane temel gerekçe vardır. Bunlardan bir tanesi özgür bir seçim kampanyasıdır. Kampanya döneminde her kim, her parti, her aday ne söylemek istiyorsa bunu açık bir şekilde söylesin. Geçmiş dönemlerde birtakım baskılar dolayısıyla kampanya dönemlerinde siyasi partiler çok özgür değildi. Hatta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere kişilerin yasaklı olduğu, seçime sokulmadığı dönemler yaşadık. Çok şükür eski Türkiye'nin bu halleri geride kaldı. Şimdi insanlar ana dilde propagandalar olmak üzere istediklerini, istedikleri şekilde söylüyorlar. Özgür bir kampanya dönemi var" diye konuştu.

İkinci temel gerekçenin seçim günü olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Önceden, diyelim ki bazı yerlerde birtakım kamu görevlilerinin baskılarından şikayet ediliyordu. Şimdi onlar ortadan kalktı ama kusura bakmayın, birtakım devletin gücünü kullanarak yanlış iş yapanların baskıları ortadan kalkmışken, birtakım terör örgütlerinin seçim günü halka baskı yapmaları kabul edilebilir mi? Seçim günü halka baskı yapılması önlenecek ve inşallah seçimde insanlar kime oy veriyorsa, hangi partiye oy veriyorsa, kimi iktidara getiriyorsa başımızın üstündedir ama insanların sandık gününde özgür bir şekilde oylarını vermesi lazım" dedi.

BİZE ULAŞIN