TÜRGEV Cumhuriyet'in haberi hakkında tekzip yayınlattı!

Cumhuriyet Gazetesin'de 9 Mayıs 2015 tarihinde Canan Coşkun tarafından kaleme alınan “Fener’e yok Bilal’e Bedava” başlıklı haber TÜRGEV tarafından tekzip ettirildi.

TÜRGEV Cumhuriyet'in haberi hakkında tekzip yayınlattı!

Cumhuriyet Gazetesi'nin TÜRGEV hakkında olumsuz bir algı oluşturmak ve sık sık TÜRGEV üzerinden hükümete karşı yürütülen algı operasyonunu tekrarlamak amacıyla belge göstermeden ve yalan yanlış iddialar barındıran haberi hakkında TÜRGEV Avukatı Selma YILDIZ tekzip yayınlattı

İşte Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan o tekzip metni...

CEVAP VE DÜZELTME

"GERÇEK DIŞI BİR İDDİA"

Gazetenizin 09.05.2015 tarihli nüshasının ilk sayfasından "Fener'e Yok Bilal'e Bedava" başlığı ile duyurulan ve iç sayfada "603 Milyon TL'lik Kıyak" başlığı ile yer alan Canan Coşkun imzalı haber, müvekkilimle ilgili gerçek dışı, haksız, hukuka ve gazetecilik meslek ilkelerine aykırı bilgiler ve yorumlar içermektedir.
"ARAZİNİN TÜRGEV'E "KIYAK" GEÇİLDİĞİ İFADE EDİLMİŞ..."
Haberde, Başakşehir'deki bir arazinin 3 milyon TL karşılığında 30 yıllığına müvekkil vakıf TÜRGEV'e tahsis edildiği ifade edilmiş ve bu tahsis "kıyak" olarak çarpıtılarak haber kamuoyuna duyurulmuştur.
"BAHSİ GEÇEN ARAZİ HAZİNE'YE AİTTİR"
Ancak öncelikle ve önemle belirtmek gerekir ki bahsi geçen arazi mülkiyeti Hazine'ye ait olan bir arazidir. Müvekkil bu arazinin mülkiyetini değil, yıllık tahsis bedeli ödemek suretiyle 30 yıllığına irtifak hakkını elde etmiştir, 30 yılın sonunda da herhangi bir hak talep etmeksizin ve arazinin değerini arttıracak türden yapılarla araziyi hazineye geri verecektir.
"3 MİLYON TL 30 YILLIK TAHSİL DEĞİL 1 YILLIKTIR"
Ayrıca bahsi geçen arazi üzerinde tesis edilen irtifak hakkı, Hazine tarafından hesaplanan bedelin aynen ödenmesi karşılığında edinilmiş yasal bir haktır. Haberde iddia ettiğinizin aksine vakıfça ödenen 3 Milyon TL, 30 yıllık tahsisin karşılığı olmayıp yalnızca 1 yıllık tahsis bedelidir ve her yıl hazineye ödeme yapılacaktır. Dolayısıyla bu hak tesisinin "kıyak" olarak nitelendirilmesi tamamen art niyetli bir yakıştırmadır.
"GAYENİZ GAZETECİLİK KAYGISI DEĞİL ALGI OPERASYONU YAPMAKTIR"
Haberin kasıtlı bir şekilde eksik ve yanlış bilgilerle kamuoyuna duyurulması gazetecilik kaygısıyla değil müvekkil vakıf üzerinden hükümete karşı sistemli ve devamlı şekilde yürütülen algı operasyonuna hizmet etmek amacıyla kaleme alındığının göstergesidir. Zira basit bir araştırma ile öğrenilebilecek bu bilgilerin gerçeğe aykırı bir şekilde kaleme alınması ve "603 Milyon TL'lik Kıyak" şeklindeki kasıtlı bir başlıkla kamuoyuna duyurulması da haberin gazetecilik faaliyeti olarak değerlendirilemeyeceğinin en açık kanıtıdır.
"GAZETECİ YAYINLADIĞI HABERİ CİDDİYETLE ARAŞTIRMAKLA YÜKÜMLÜDÜR"
Unutulmamalıdır ki gazeteci faraziyelerle, delile ve belgeye dayanmaksızın, tahmin üzerine kişileri ve kuruluşları karalayamaz, daha da önemlisi gerçekliği ispatlanmamış iddialara dayanarak bir kimseyi ya da kuruluşu zan altında bırakamaz. Gazeteci yayınladığı haberin doğruluğunu ciddiyetle ve özenle araştırmakla yükümlüdür.

Müvekkilimin itibarını zedeleyen söz konusu haber gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanlış yönlendirme maksatlı olarak kaleme alınmış olup bu yanlışın düzeltilmesi gereği doğmuştur.
Kamuoyuna duyurulur.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı
(TÜRGEV)
Vekili
Av. Selma YILDIZ

BİZE ULAŞIN