Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye birinci sırada

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye birinci sırada

Uganda'da çeşitli temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uganda'daki fahri doktora töreninde konuştu. Erdoğan konuşmasında Türkiye'nin az gelişmiş ülkelere destek sıralamasında 1. sırada yer aldığını belirtti.

  • Gündem
  • Çarşamba 01.06.2016 19:10

Erdoğan'ın konuşmasından ilgili kısmı şöyle;

Türkiye tarihi bağları nedeniyle aynı zamanda bir Afrika ülkesidir. Burasının Afrika halklarının huzuru için fırsatlar kıtası olduğuna inanıyoruz. Dünyanın en büyük ekonomilerinin krizlerle boğuştuğu dönemde Afrika'nın kalkınması sürüyor. Afrika'nın uyanışını heyecanla biz de takip ediyoruz.

Afrika'ya açılım planımız ciddi ilerlemeler kaydediyor. 4500 Afrikalı öğrenci devletin tahsis ettiği bursla ülkemizde eğitim görüyor.

Türkiye olarak Afrika'nın sesi olmaya gayret ediyoruz. Bu çabaların odağında Afrika ülkeleri yer alıyor.

Biz Ege Denizi'nde 100 bine yakın mülteciyi denizden çıkardık. Ama birileri de o botları delerek boğulmalarına fırsat veriyor. Biz veren el olmalıyız, alan el olmayacağız.

''TÜRKİYE 1. SIRADA''

Şu anda az gelişmiş ülkelere destek sıralamasında 2. sırada Türkiye var. Milli gelire oranla baktığımızda Türkiye 1. sırada.

Dünya 5 daimi ülkenin iki dudağı arasına mahkum edilemez. 1. Dünya Savaşı'nın şartlarında yapılanmış tabloyu bugün dayatanamazsınız. Bu nasıl adalet bu nasıl hukuk. Güçlü olanın haklı olduğu dünyada hukuk tecelli etmez.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Uganda'da fahri doktora töreninde konuştu

BİZE ULAŞIN