Erdoğan’dan 3 ülkeye mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Almanya’nın sözde Ermeni tasarısını kabul etmesi ilişkileri zedeler. Umarım Türkiye ile Rusya son 10 yılda atılan adımları atmaya devam eder. İsrail ile ambargonun kaldırılmasında gelişme var

Erdoğan’dan 3 ülkeye mesaj
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 gün sürecek Afrika ziyareti öncesi İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:

BAĞLAYICI YANI YOK:
(Almanya Parlamentosu'nda yarın oylanacak 1915 olaylarıyla ilgili tasarı) Şu anda çıkmamış bir kararı değerlendirmeyi doğru bulmam. Ama bir karar çıkar, bu karar çıktıktan sonra bunun gerekçesi nedir, bunun içinde neler var. Ondan sonra bunun değerlendirmesini, gerek hükümetimiz, gerekse bizler beraber yaparız. Ama bunun uluslararası hukukta bizi bağlayıcı hiçbir yanı da yoktur. Bunu da bilmenizi istiyorum.

MERKEL İLE GÖRÜŞTÜM:
Dün Sayın Başbakan Merkel ile görüşme yaptı. Ben de bugün kendisiyle görüşme yaptım. Kendileri "Elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz"' diye ifade kullandı. Bizim sözde Ermeni soykırımı gibi bir problemimiz var mı? Bizim böyle bir problemimiz yok, bu konuda rahatız. Aramızdaki ilişkiler çok üst düzeyde. Böyle bir oyuna gelecek olursa iki ülke arasındaki ilişkileri zedeler. Öyle sanıyorum ki bunların hepsi düşünülecektir.

NASIL BİR İLK ADIM:
(Rusya lideri Vladimir Putin'in ilişkileri düzeltmek istediklerine ancak ilk adımın Türkiye'den gelmesi gerektiğine yönelik bir açıklaması) Acaba bizden nasıl bir ilk adım bekleniyor onu anlamakta zorlanıyorum. Biz Türkiye olarak suçlu sandalyesinde oturan bir ülke değiliz. Rusya ile münasebetleri bozmak isteyen de biz değiliz. Kaldı ki Sayın Putin ile bizim ilişkilerimiz gerçekten çok farklı bir noktadayken, iki iyi dost noktasındayken böyle bir konuma gelmiş olması veyahut da bir pilotun yapmış olduğu hata veya bir yanlış sebebiyle Türkiye'yi feda etmesi gerçekten düşündürücüdür. Umarım bu sıkıntı bir an önce aşılır ve Türkiye ile Rusya son 10 yılda atılan adımları atmaya devam eder.

AMBARGONUN KALDIRILMASI:
(İsrail ile ilişkiler) Bizim söylediğimiz özürdü tamam, tazminattı tamam gibi görünüyor. Üçüncü ambargonun kaldırılması ki bu ambargonun içinde Filistin'de enerji sıkıntısı, su sıkıntısı var. Bunların giderilmesi için bazı teklifler yaptık. Gelişmeler olumlu gibi görünüyor. BM'nin yaptığı okullar, hastaneler bombalandı. Hastane ve okul yapılmasına müsaade edilirse gerekenleri yapacağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyaretinin ilk durağı olan Uganda'nın başkenti Kampala'ya TSİ 23.15'te geldi.

YARGININ DA CUMHURBAŞKANIYIM
"(Üst yargı kurumlarının başkanları ile Rize'de çay toplamasına yönelik eleştiriler) Ben bir siyasi partinin genel başkanı değilim. Halkının yüzde 52'sinin oyunu alarak seçilmiş bir cumhurbaşkanıyım. Yargı organının da, yürütmenin de, yasama organının da Cumhurbaşkanıyım. Bunlar Tayyip Erdoğan birine selam verse 'niye selam verdi' diye hesabını soracak. Biz yargının başkanlarıyla, temsil noktasında olanlarıyla bu tür seyahatleri yaparız. Bunun yasal, ahlaki teamül olarak hiçbir yanlış yanı yoktur. Onlar bunlara alışmadılar bugüne kadar, alışacaklar. Devletin milletle kaynaştığını görecekler. Biz orada halkımızla beraber çay topladık."

MERKEL'E SAĞDUYU ÇAĞRISI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Federal Almanya Şansölyesi Angela Merkel'le telefonda görüştü. Erdoğan görüşmede, Almanya Parlamentosu'nda yarın oylanacak 1915 olaylarıyla ilgili tasarı hakkındaki kaygılarını iletti. Görüşmede, Türkiye'nin hassasiyetlerine dikkati çeken Erdoğan, Almanya'nın tasarıya ilişkin sağduyulu bir yaklaşım sergilemesinin önem taşıdığını vurguladı. Görüşmenin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gümüldür'de olduğu sırada gerçekleştiği öğrenildi. Erdoğan ve Merkel'in, geri kabul anlaşması ve vize serbestisi konusunda görüşmelerin devamının önemine de işaret ettikleri belirtildi.
BİZE ULAŞIN