Türkiye’nin gurur tablosu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izlediği dev tatbikatta kullanılan ve tamamen yerli imkanlarla geliştirilen milli silah sistemleri, Türkiye’nin gücünü dünyaya gösterdi

Türkiye’nin gurur tablosu
Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) İzmir'in Seferihisar ilçesi Doğanbey mevkisinde uluslararası çapta düzenlenen Efes Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı nefes kesti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da izlediği tatbikat, Türk savunma sanayisi için de bir gurur tablosu oldu. Milli taarruz helikopteri ATAK, ilk kez bir tatbikatta atış gerçekleştirdi. MİLGEM projesi kapsamında yapılan TCG Heybeliada korvetinin yanı sıra milli insansız hava araçları (İHA) Bayraktar TB2 ve Karayel de görüntü istihbaratı desteğiyle tatbikatta yerlerini aldı. Efes 2016, Türkiye'nin yanı sıra Almanya, ABD, Azerbaycan, İngiltere, Katar, Pakistan, Polonya ve Suudi Arabistan güçlerinin de katılımıyla bu yıl uluslararası boyut kazandı. Doğanbey'deki tatbikat alanına helikopterle gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Başbakan Binali Yıldırım ve Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep karşıladı. Erdoğan ve Yıldırım, tatbikat için tasarlanan özel şapkaları taktı.

GERÇEK MÜHİMMAT KULLANILDI
Gerçek mühimmat ve silahların kullanıldığı tatbikatın jenerik senaryosu, birlikler tarafından başarıyla uygulandı. Milli taarruz helikopteri ATAK da ilk kez bir tatbikatta atış gerçekleştirdi. Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçakları ve ATAK helikopterlerinin hedeflere tam isabetle yaptığı atışlar, gerçek savaşı aratmadı.

TSK'dan düşmanlara gözdağı!

HİBRİT SAVAŞ
Efes 2016'nın jenerik senaryosuna göre, hayali komşu 'Arnland' ve 'Torrike' arasında savaş gerçekleştirildi. Buna göre, Torrike'nin adasını işgal etmesi üzerine Arnland, Birleşmiş Milletler'den (BM) yardım istedi. BM'nin çağrısı üzerine, Türkiye'nin liderliğindeki 9 ülkenin katılımıyla dost birlikler oluşturuldu. Dost birlikler, temsili ülke Torrike'nin işgal ettiği adayı kurtardı. Tatbikat bu yıl, konvansiyonel (klasik) savaşın yanı sıra, terörizmle mücadele, siber savaş ve psikolojik harbi içerisine alan hibrit savaşı düzenini de kapsadı. İşgal edilen adayı kurtarmak için savaşan dost kuvvetler, aynı zamanda bir terör örgütüyle de mücadele verdi.

İzmir'de nefes kesen tatbikat

YERLİ VE MİLLİ
Tatbikatı izleyenler uzay ve havacılıktan gemi inşasına, zırhlı ve tekerlekli araçlardan özel tekstil ürünlerine, mühimmat ve silahlardan füze, roket ve gelişmiş elektronik harp sistemlerine kadar, 17 şirketin tamamen yerli ürünlerini yakından inceleme fırsatı buldu. Baykar, ASELSAN, Roketsan, Havelsan, MKEK, BMC, Otokar, FNSS, Nurol, Vestel, Meteksan, Milsoft, Bites, İşbir, Aspilsan, Öztiryakiler ve Turmaks isimli şirketlerin ürünleri, Türkiye'nin gurur tablosu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın yöneticisi olduğu Baykar firmasının geliştirdiği ve silahlı olarak hizmet verebilen insansız hava aracı 'Bayraktar' da sergide yer aldı. Selçuk Bayraktar, heyettekilere bizzat bilgi verdi. İlk yerli üretim İHA 'Bayraktar TB2', en çok ilgi gören savunma sanayi ürünlerinden biri oldu. Bayraktar TB2 İHA sistemi ile 18 bin feette 24 saat 34 dakika uçuş sağlanabiliyor. 27 bin feet irtifaya kadar çıkabilen İHA sistemi TSK tarafından kullanılıyor. Yerli ana muharebe tankı Altay ise geliştirilmiş zırh koruması, hareket kabiliyeti ve ateş gücü ile dikkat çekti. Otokar'ın ürettiği Altay ile birlikte TSK dünyanın en modern ana muharebe tanklarından birine kavuşacak. Otokar'ın bir diğer savunma sanayisi ürünü olan Cobra 2. 8X8 tekerlekli zırhlı araç Arma gibi Otokar'ın ürettiği Tulpar da göz doldurdu.Tulpar, yeni nesil tanklara etkin destek verebiliyor.

'VERİLEN SÖZLER BİRER AHİTTİR'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tatbikatı Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'la birlikte izledi. Seçkin gözlemci günü sonrası konuşan Genelkurmay Başkanı Akar, terörle mücadelede kararlılık mesajı verdi.AYRIM YAPMADAN
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), en öncelikli görevi olarak, terörle mücadele harekatını, siyasi direktif doğrultusunda büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürdüğünü vurgulayan Akar, şunları kaydetti: "Asker, polis, korucularımızın omuz omuza ve 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi' inancıyla yürüttüğü bu mücadelede hiçbir sivil ve masum vatandaşımızın zarar görmemesi için azami gayret ve dikkat sarf edilmektedir. Mücadelemiz, etnik ve mezhep ayrımı yapmadan tüm vatandaşlarımızın güvenliği sağlanana ve terör bitene kadar devam edecektir." Öncelikli hedeflerinin Türkiye'de, bölgede ve dünyada güvenlik, huzur, barış ve istikrara katkı sağlamak olduğuna dikkati çeken Akar, TSK'nın, sorunların öncelikle diyalog yoluyla çözümünden yana olduğuna işaret etti.

"MÜSAADE ETMEYİZ"
Akar, "Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülkemiz ve bölgenin huzur ve güvenliğini bozan ihlallere duyarsız kalması, bunlara müsaade etmesi de asla beklenemez. Türk Silahlı Kuvvetleri bölgemizde ve dünyada, barış ve istikrarın sağlanması için kurulan ittifaklara da destek sağlamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki ittifaklar kurulurken verilen sözler ve varılan mutabakatlar karşılıklı birer ahittir" dedi.79 ÜLKEDEN GÖZLEMCİ...
Tatbikatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın yanı sıra; Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, ABD Avrupa Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ben Hodges, Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Abdulrahman Saleh Al Bunyan, Katar Genelkurmay Başkanı Ghanim bin Shaheen Al-Ghanim, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Viktor Muzhenko, Polonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Anatol Wojtan, Japonya Kara Kuvvetleri Komutanı Kiyofumi Iwata ve Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Raheel Sharif, kuvvet komutanları ve 79 ülkeden 255 seçkin gözlemci takip etti.

7 BİN 500 ASKER GÖREV ALDI
Efes Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı, bu yıl ilk kez uluslararası nitelikte gerçekleştirildi. Tatbikata Türkiye'nin yanı sıra Almanya, ABD, Azerbaycan, İngiltere, Katar, Pakistan, Polonya ve Suudi Arabistan da katıldı. Tatbikatta, 900'ü 8 yabancı ülkeden olmak üzere toplam 7 bin 500 asker görev aldı. Tatbikatın, bu yıldan itibaren bir yıl ulusal, bir yıl da uluslararası katılımla düzenlenmesinin planlandığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN