‘Başkanlık için destek isteyeceğiz’

Başbakan Binali Yıldırım: Başkanlık dahil olmak üzere bunun dışındaki seçenekler de yeni anayasa çalışmalarımızın gündeminde. Hazırlıklarımızı tamamlar tamamlamaz diğer siyasi partilerden de destek isteyeceğiz

‘Başkanlık için destek isteyeceğiz’

Başbakanlık görevini devraldıktan sonra ilk ziyaretini KKTC'ye yapan Binali Yıldırım, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştü. Rum kesimi ile devam eden müzakereleri masaya yatıran ikili, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Yıldırım şunları söyledi:

KKTC'DE DE AYNISI OLACAK:
İki halkın iradesini esas alan, müzakere edilmiş sürece önümüzdeki 1 yıl içinde ulaşmak samimiyetle beklenmektedir. Olası çözümün ardından Kıbrıs adasının gerçek potansiyeli ortaya çıkacak. Bugüne kadar Türkiye'nin KKTC ile ilişkilerinde özellikle bir prensip vardır: Türkiye'de ne varsa, KKTC'de de aynısı olacak. Gerek altyapı, gerek üstyapı Türkiye'nin imkan ve faaliyetlerinin, KKTC'de var olması için yapmaya devam edeceğiz. KKTC'deki projelerin birçoğu güney tarafta yok. Su projesi dünyada bir ilktir.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN UGANDA'DA KONUŞTU


BAŞKANLIK VE ALTERNATİFLERİ:
Başkanlık dahil olmak üzere bunun dışındaki seçenekler de yeni anayasa çalışmalarımızın gündeminde. Bu konudaki çalışma belirlenen takvim içinde sürdürülüyor. Hazırlıklarımızı tamamlar tamamlamaz diğer siyasi partilerden de destek isteyeceğiz. TBMM'den halkımızın tamanımı kapsayan, herkesin "Bu anayasada ben de varım" dediği bir anayasanın yapılması için gayret göstereceğiz. Nihai kararı milletimiz verecek. Eğer bu mümkün gözükmüyorsa başka formüllerimiz var, onlar devreye girecek.

TEZİMİZİ DOĞRULUYOR:
(Nusaybin'de ABD yapımı anti-tank füzesi bulunması) Söylediğimiz bir şey var, PKK terör örgütüdür. Bunda bir tereddüt yok, ABD de bunu kabul ediyor. Belli ki terör örgütlerinin yan unsurları bunları Suriye, Irak'ta teröre karşı mücadele adı altında elde ediyorlar ve bunu Türkiye'deki terör gruplarına aktarıyorlar. Sürekli ifade ettiğimiz tezi doğrulayan bir şeydir.

Nusaybin'de yine ABD yapımı silahlar ele geçirildi!

ŞEHİTLİĞİ ZİYARET ETTİ
Başbakan Yıldırım, Lefkoşa'ya gelişinde Ercan Havalimanı'nda resmi törenle karşılandı. Yıldırım Lefkoşa'da ilk olarak Kıbrıs Türkleri'nin merhum Rauf Denktaş'tan önceki lideri Fazıl Küçük'ün kabrini ziyaret etti. Yıldırım daha sonra da merhum Cumhurbaşkanı Denktaş'ın mezarını ve 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nda şehit olan 327 Türk askerinin bulunduğu Boğaz Şehitliği'ni ziyaret etti. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'nı da ziyaret eden Yıldırım burada Erzincanlı hemşehrisi Er Ufuk Yıldız ile sohbet etti. Yıldırım, cep telefonuyla Yıldız'ın babası Seyit Ali Yıldız'ı arayarak konuşan Yıldırım daha sonra telefonu asker Ufuk Yıldız'a vererek ailesiyle konuşturdu.

?'HEDEF YIL SONUNA KADAR ÇÖZÜM'
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ise konuşmasında, "Biz federal bir metin için var gücümüzle çalışmaya hazırız. Biz Kıbrıs'ta yarım asırlık sorunu bir yere bağlamak için çaba göstereceğiz. Yıl sonuna kadar çözüme ulaşmak hedefiyle çalışacağız. (BM İnsani Zirvesi'ne katılan KKTC'ye Rum eleştirisi) Gerçekte bir kriz yoktu. Suni ve gereksiz yaratılmış bir durum vardı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı beni bir yemeğe davet ederse, ben elbette gideceğim" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Uganda'da fahri doktora töreninde konuştu

BİZE ULAŞIN