26 himmetçiye tutuklama istemi

26 himmetçiye tutuklama istemi

İstanbul, Konya ve Kırklareli’nde Paralel devlet yapılanmasına finans sağladıkları gerekçesiyle adliyeye sevk edilen 26 şüpheli için savcılık tutuklama talebinde bulundu

FETÖ/PDY'ye finansman sağladıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 34 şüpheliden 26'sı tutuklama istemiyle nöbetçi sulh ceza mahkemesine gönderildi. İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce İstanbul, Konya ve Kırklareli'nde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 34 şüpheli, dün Bayrampaşa Devlet Hastanesi'ndeki sağlık kontrolünün ardından Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na sevk edildi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında "Terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak, terör örgütünün finansmanını sağlamak ve terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından gözaltına alınan 36 kişiden 2'si emniyetteki sorgularının ardından serbest bırakılmıştı. 34 şüpheli ise Anadolu Adliyesi Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu'na getirildi. Görevlendirilen 4 savcı, şüphelileri sorguladı. "Terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak, terör örgütüne finasman sağlamak ve terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından, aralarında FETÖ üst düzey yöneticisi İsrafil G.'nin de bulunduğu 26 kişi tutuklama istemiyle, 2'si de adli kontrol uygulaması talebiyle nöbetçi sulh ceza mahkemesine sevk edildi. 6 kişi ise savcılık tarafından serbest bırakıldı.

EVRAK YAKILACAKTI
Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu savcısı, tutuklamaya sevk gerekçesinde, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne, 19 Kasım 2014'te yapılan bir ihbarda, Birim Gayrimenkul Limited Şirketi ile bu şirkete bağlı özellikle de Maltepe'de bulunan bir restoranda FETÖ/ PDY ile ilgili toplantılar yapıldığı, toplantılarda para toplandığı, terör örgütüne finansman sağlandığı, terör örgütünün propagandasının yapıldığı ihbarı üzerine soruşturma başlatıldığı anlatıldı. Soruşturma devam ederken, söz konusu Pinhan adlı restorandan bir kamyonet evrakın imha edileceği yönünde yeni bir ihbar yapıldığı belirtilen gerekçede, kamyonette bulunan ve imha edilmek üzere hazırlanan belgelerde yapılan incelemelerde ise FETÖ/PDY terör örgütünün 2 numaralı ismi Mustafa Ö.'ye ait bilgi ve belgelere ulaşıldığı, belgelerde örgütsel kararların alındığı ve icra edildiği yerin ise Pinhan Restoran olduğu kaydedildi. Restoranda yapılan örgüt toplantılarında "himmet, burs, kurban" gibi paraların terör örgütü FETÖ/PDY'nin finansmanında kullanıldığının tespit edildiği belirtilen gerekçede, yapılan toplantılarda dışarıdan gelen kişilere terör örgütünün propagandasının yapılarak örgüte insan ve finans kaynağı temin etmeye çalıştıklarının belirlendiği kaydedildi. Gerekçede, tutuklamaya sevk edilen kişilerin örgütün aktif elemanı olmaları, serbest bırakılmaları ya da adli kontrol kararı verilmesi durumunda örgüt tarafından illegal yollarla yurtdışına kaçışlarının sağlanacağı belirtilerek, tutuklanmalarına karar verilmesi talep edildi.

BİZE ULAŞIN