Başbakan: Bir avuç Ermeni lobisinin etkisiyle...

Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Almanya Parlamentosunda "Ermeni soykırımı" iddialarını tanıyan tasarının kabul edilmesi ile ilgili ""Bir avuç Ermeni lobisinin etkisiyle, dost ve müttefik Almanya'nın parlamentosunda alınan bu karar bir hatadır" dedi.

Başbakan: Bir avuç Ermeni lobisinin etkisiyle...

Yıldırım, iki gün sürecek ziyaret kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Artur Rasizade ve Meclis Başkanı Oktay Asadov ile bir araya gelecek.

Yolculuk öncesi Yıldırım, Almanya Parlamentosunda "Ermeni soykırımı" iddialarını tanıyan tasarının kabul edilmesine değindi.

"Bir avuç Ermeni lobisinin etkisiyle, dost ve müttefik Almanya'nın parlamentosunda alınan bu karar bir hatadır. Üzerinde hukukçuların anlaşamadığı, tarihçilerin ittifak edemediği bir konuda alınan bu karar, Türk milleti tarafından kabul edilemez, yok hükmündedir..."

Başbakan "Bir avuç Ermeni lobisinin etkisiyle..."Bu kararla ilişkiler zedelenmiştir.

Alınan bu karar enine boyuna ele alınacak. Ermeniler bu yanlıştan dönmüyorlar. Azeri topraklarını işgal ettiler ama hala oradan çıkmadılar.

Geçen aylarda çıkan olaylarda Azeri kardeşlerimiz kendi güvenliğini korur hale gelmiştir.

Ermenilerin yaptıkları yanlışları herkes biliyor. Daha önce Ermeni çetelerini azmettiren yine Ermenistan'dır.

Ermenistan terör örgütlerine kucak açıyor.

Ermenistan'ın bu tutumunu milyonlarca Ermeni fakirlik çekerek ödemektedir.

- Haftalık olağan görüşmesinde Genelkurmay Başkanı ile görüştünüz. Cerablus hattı konusunda olası bir operasyon var mı?

Suriye ve Irak'ta uzun süren istikrarsızlıklar var. Burada birden fazla terör örgütü var. Muhalif güçler var. Bu gibi yerlerde durum bir anda değişebiliyor. Koalisyon güçleriyle durumumuz bellidir. Terör örgütlerine asla asla müsade edilmeyecektir.

BİZE ULAŞIN