Özdemir mimarlığında ihanete ortak oldular

Özdemir mimarlığında ihanete ortak oldular
Alman Federal Meclisi'nde oylanarak kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin tasarıya destek veren Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, dostluğa hançer tasarısının bu yıl mimarlığını yaptı. Şubatta konuyu tekrar ısıtan Yeşiller bu kez amacına ulaştı. Oylamaya katılan Türk kökenli milletvekillerinin hiç birisinin tasarıya "hayır" dememesi, oylamaya katılmayanların da tasarının çıkmasına dolaylı destek olmaları kendilerini inkar ve milletine ihanet olarak tanımlandı.

2001'DE KARŞI ÇIKMIŞTI
Almanya Federal Meclis'te (Bundestag) bulunan Türk kökenli milletvekilleri şu isimlerden oluşuyor: Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nden (CDU) Cemile Yusuf, Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) Aydan Özoğuz, Metin Hakverdi, Mahmut Özdemir, Gülistan Yüksel, Cansel Kızıltepe, YEŞİLLER'den Cem Özdemir, Ekin Deligöz, Özcan Mutlu, SOL Parti'den ise Sevim Dağdelen ve Azize Tank. Soykırım iddialarına 2001 yılında karşı çıkan Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, bu yıl ise tasarının çıkmasında öncü rol aldı. Özdemir 2001'de kaleme aldığı "Boğaziçi'nde uzun yol-Bir Ermeni tasarısına karşı sebepler" başlıklı makalesinde "1915'te ve daha öncesinde 1895'te yaşanan korkunç olayların ele alınma yeri ne Washington, ne Paris, ne de Berlin'dir" demişti.

'SİYASİ ARAÇ'
Alman Federal Meclisi, birçok Avrupa ülkesinin yaptığı gibi 1915'te yaşanan ve Ermenilerin yaşamlarını yitirdiği trajediyi Türkiye'ye karşı siyasi bir araç olarak her fırsatta kullanıyor. Federal Meclis ilk kez 2005'te, konuyu gündemine alıp görüştü. O dönem Yeşiller'in olayların soykırım olarak nitelenmesi için diretmesine karşın, CDU ve SPD'nin karşı çıkması nedeniyle Federal Meclis bu yönde bir karar almadı, önergeyi komisyona gönderdi.

KÜRSÜYE ERMENİ ROZETİ İLE ÇIKTI
Yeşiller Partisi adına konuşan tasarının mimarlarından Cem Özdemir, yakasında Ermeni rozeti ile kürsüye çıktı. Özdemir, Türkiye'de 'Ermeni' kelimesinin hâlâ hakaret sözcüğü olarak kullanıldığını ileri sürdü.
BİZE ULAŞIN