Utanç tasarısına sert tepki

Utanç tasarısına sert tepki

Alman Parlamentosu'nda (Bundestag) 1915 Ermeni tehcirini 'soykırım' sayan tasarının kabul edilmesi Türkiye'de büyük tepki gördü. Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir'in hazırladığı ve 4 partinin desteklediği tasarının oylamasına katılan Türk kökenli 10 milletvekili daha 'Evet' oyu kullanarak utanç tasarısının geçmesinde pay sahibi oldu. Türkiye'den siyasiler, yazarlar ve tarihçiler hem Alman Parlamentosu'na hem de Türk kökenli vekillere ateş püskürdü.

  • Gündem
  • Cuma 03.06.2016 16:31

ALMAN VEKİLLERİ MANKURT

* AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner: Bu milletvekilleri bizim mankurtlarımızdır. Hitler'in torunlarını sadece Almanya'da aramayalım. Almanya'daki Türk asıllı Alman milletvekilleri ile Türkiye'de bunun siyasetini sürdüren mankurtların birlikte anılması gerekiyor. Bunlar Erdoğanfobik mankurtlardır. 'Erdoğan köşeye sıkışsın da Türkiye batarsa batsın' diye düşünen mankurtlar, Hitler'in torunlarıyla birlikte hareket etmekte hiçbir sakınca görmüyorlar. Tasarının çıkmasına öncelik eden mankurtlar ile Türkiye'de aynı Erdoğanfobik zihniyetin temsilcisi olan CHP de aynı şey üzerinden Erdoğan'a vurmaya çalışıyor. Bu tasarıyı çıkartanların oluşturmak istedikleri algı da budur zaten. Dolayısıyla ben bizim mankurtların Hitler'in torunlarından daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Bu Alman vekillerini Türk vatandaşlığından çıkarmaya hiç gerek yok. Zaten milletimizin gönlünden çıktılar. Almanya'da olanlar, bizim parlemento da varlar. HDP de Kürtler'in 'Pontus ve Hınçak Partisi' gibidir.

BATILILAŞMANIN ACI TEZAHÜRÜ

* Celal Tahir (Araştırmacı-tarihçi): Alman Parlamentosu'nda Ermeni tasarısına oy veren milletvekillerinin tavrı, bizdeki Batılılaşmanın ilginç ve acı tezahürlerinden birisidir. Batılılaşma bir fikir münakaşasıdır biz de. Bir ölçüde bazı Batılalışmış zümreler doğrudan doğruya neredeyse bütün köklerinden kopmuşlardır ve bunu da neredeyse gaye edinmişlerdir. Batılılaşma cereyanının bir yönüdür bu. Başka türlü izah getirmek zor çünkü. Batıcılık ve pozitivizmciliğin tesiriyle böyle bir oy vermişlerdir tasarıya. Solda da bunun izleri görülür. Geçmişle olan irtibatı kesme çabasının garip bir tezahürüdür. Ancak bütün bağlarımızdan ve geçmişimizden, tarihten bu şekilde kurtulmak mümkün değildir. Devletleri aşan bir irade Türkiye'yi soykırım iddiasıyla kıskaca almaya çalışıyor. Bu meseleye böyle bakmak lazım.

TÜRK-ALMAN İLİŞKİLERİ ZEHİRLENDİ

* Ömer Özkaya (Turquie Diplomatique Gazetesi sahibi ve Güneş Gazetesi Yazarı): Dünyada bazı milletlerin hiç bir zaman bir araya gelmeleri, ittifak kurmaları istenmez. Bu milletler, Ruslar, Türkler ve Almanlar'dır. Ukrayna krizi Rus-Alman ilişkilerini, Suriye ve uçak krizi Türk-Rus ilişkilerini, teröre destek iddiaları ve sözde "soykırım"a ilişkin karar da Türk-Alman ilişkilerini zehirlemiştir. İslam'a karşı ortak bir Hıristiyan cephesi inşaa ediliyor ve Hıristiyan kimliği tahkim ediliyor. "Soykırım" kararıyla, Almanya ve Türkiye'nin gelecekte ittifak kurmalarının önüne geçilmek istenmektedir.

TÜRK MİLLETVEKİLLERİ KINIYORUM

* Bülent Turan (AK Parti Grup Başkanvekili): 1915 bu toprakların ortak acısıdır. AK Parti son yıllarda bu meseleyi insani açıdan ele aldı. Hem Cumhurbaşkanımız hem de Başbakanımız taziye mesajı yayınladı. Hâl böyleyken, Alman Parlamentosu'nun bu kararı alması, adaletle izah edilemez. Parlamentolar tarih yazamaz. Bu mesele yabancı parlamentoların hüküm vereceği bir alanda değildir. Bu tasarıya destek veren Türk milletvekillerini de kınıyorum. Bu davranışlarıyla hem kendi milletlerine hem de Türkiye'ye karşı sorumsuzca, insafsızca davranmış oldular.

BİZE ULAŞIN