Erdoğan Mogadişu Büyükelçiliği’ni açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali’de Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçilik Külliyesi’nin açılışını yaptı. Erdoğan, “Burası Türkiye’nin dünyada bir numaralı külliyesidir” dedi

Erdoğan Mogadişu Büyükelçiliği’ni açtı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali'de Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçilik Külliyesi'nin açılışını yaptı. Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'la birlikte katıldığı törendeki konuşmasında, şunları kaydetti:
Türkiye 13-14 yıl önce Afrika'da 12 ülkedeydi. Şimdi 39 ülkede varız. Hedef 54 Afrika ülkesinin 54'ünde de büyükelçilik binasını inşallah hizmete açmak. Mogadişu Büyükelçiliği Külliyesi bir örnek. Albayrak ailesine teşekkür ederim. 80 dönüm üzerinde böyle bir muhteşem külliyemiz yok.
Gittiğim her yerde dostlara "Bize şöyle büyükçe bir yer verin, burada Türkiye Cumhuriyeti'nin şanına yakışır bir büyükelçilik yapalım" diyorum. Çünkü bizim geleneklerimizde kiracılık yok. Bunlardan biri ki bana göre en önemli adım, merhum Çağlayangil'in girişimiyle ABD'deki Türk Evi'ydi. Tabii BM'nin karşısında gerçekten kupon bir yerdi, önemli bir yerdi. Ama şimdi o bile bize artık yeterli gelmiyor. Dedik 'burayı yıkalım.' Yan tarafta bir yer vardı, 'orayı da satın alalım.' Şimdi orada da güzel bir proje yaptırdık ve inşallah şu anda yıkımı başlamak üzere 32 katlı kendimize Türk Evi'ni yapıyoruz, yapacağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mogadişu Büyükelçilik Külliyesi'nde, Somali Cumhurbaşkanı Mahmud'la da baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Erdoğan, ardından düzenlenen ortak basın toplantısında şöyle konuştu:
Birileri Afrika'ya açılım politikamızı başlalttığımızda, 2011'de Somali'ye yardım eli uzattığımızda bunun geçici bir heves olduğunu iddia etmişti. Bizim sorunlar karşısında yılacağımızı, kısa zaman sonra da buraları kendileri gibi terk edeceğimizi ümit etmişlerdi. Hamd olsun biz yılmadık.
Türk Kızılayı aracılığıyla ayrı bir gemiyle bu bölgelere gıda malzemesini, ramazan ayında göndermiş olacağız.
Az önce imzalanan 9 anlaşmayla ikili ilişkileri daha da güçlendirdik. Eğitim, sağlık, güvenlik, tarım, ulaştırma, bütün bu alanlarda işbirliğimiz güçlenerek devam edecektir. Somali Cumhurbaşkanı Mahmud da "Bugün açılışını yaptığınız büyükelçilik, bize gösteriyor ki Türk kardeşlerimiz yanımızda olacak. Bunu uzun vadeli bir yatırım olarak görüyoruz" dedi. Somali'nin günümüzde daha ileriye gittiğini vurgulayan Mahmud, "Türk firmaları da bu konuda çok yardımcı oluyor. Biz, sizleri sadece yatırımcı olarak görmüyoruz. Risk alarak, kardeş olarak çalıştığınızı görüyoruz" diye konuştu. Erdoğan, temaslarının ardından Türkiye'ye hareket etti.
BİZE ULAŞIN