Vize muafiyeti AB'nin gündeminde

Vize muafiyeti AB'nin gündeminde

Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşmasının uygulaması, Cuma günü toplanacak olan AB İçişleri Bakanları'nın gündeminde olacak. Bakanlar, bu çerçevede anlaşmanın önemli bir unsurunu oluşturan Türk vatandaşlarına vize muafiyeti ve bu konuda karşılaşılan sorunları da görüşecek.

  • ANKA
  • Gündem
  • Pazartesi 06.06.2016 11:17
AB Konseyi'nden verilen bilgiye göre, İçişleri Bakanları, Cuma günü Lüksemburg'da yapacakları toplantıda Avrupa'ya yönelik mülteci akışını durdurmak amacıyla Türkiye ile yapılan anlaşmanın uygulamasını değerlendirecek. Toplantıda anlaşmanın önemli bir unsuru olan Türk vatandaşlarına vize serbestisi konusunda karşılaşılan sıkıntılar da ele alınacak.

AB'nin vize muafiyetini sağlamak için belirlediği 72 kriterin tümüyle yerine getirilmesini istiyor. Ancak tüm kriterleri karşıladığını söyleyen Ankara, AB'nin terörle mücadele yasalarında değişiklik yapılması talebinin PKK ile mücadelenin yoğun bir biçimde devam ettiği bu dönemde yerine getirilmesinin söz konusu olamayacağını defalarca bildirmiş durumda.

AB İçişleri Bakanları, toplantıda Türkiye'nin yanısıra Gürcistan, Ukrayna ve Kosova vatandaşlarına da vize serbestisi konusunu da ele alacak. Avrupa Komisyonu, dört ülke için öneriler sunmuştu. Gürcistan'ın toplantıdan vatandaşlarına vize muafiyeti kararının çıkmasını beklentisinin gerçekleşmesi zor görünüyor.

Bu arada, göç baskısına karşı önlemlerin de gündemde olacağı Lüksemburg toplantısında Avrupa sınır muhafızları projesine ilişkin son gelişmeleri de üzerinde durulacak.

AB Bakanları ayrıca AB için büyük önem taşıyan Avrupa'daki son terör saldırıları ve yabancı terör savaşçılar meselesi de görüşecekler.
BİZE ULAŞIN