İstanbul namaz vakitleri - İstanbul iftar ve sahur saatleri - 7 Haziran 2016

İstanbul namaz vakitlerini ve ezan saatlerini sizler için derledik. İstanbul iftar saatini ve sahur saatini de aşağıdan öğrenebilirsiniz. İstanbul için Teravih namazı saatini sizler için derledik.Sizde haberimizden İstanbul iftar saatini ve Teravih namazı vaktini öğrenebilirsiniz. 7 Haziran Salı İstanbul namaz saatlerini ve ramazana özel teravih ve sahur namazı saatlerini detaylıca öğrenebilirsiniz. İşte 7 Haziran İstanbul namaz saatleri ve ezan vakitleri hakkında merak ettiğiniz detaylar...

İstanbul namaz vakitleri - İstanbul iftar ve sahur saatleri - 7 Haziran 2016

7 Haziran Salı İstanbul namaz vakitlerini haberimizde bulabilirsiniz... İstanbul namaz vakitleri ve ezan saatleri haberimizde sizler için derledik. Peki İstanbul iftar saati kaçta? İstanbul İmsak vaktini aşağıdan öğrenebilirsiniz. Salı günü İstanbul'da sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı, akşam ve teravih namazları saatlerini haberimizden öğrenebilirsiniz. İşte 7 Haziran Salı İstanbul namaz saatleri ve detayları...

Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (Bakara Suresi 184)

İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah"tan başka ilah olmadığına ve Muhammed"in O"nun kulu ve elçisi olduguna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kabe"ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak. (Tirmizi, İman 3, (2612))

7 HAZİRAN İSTANBUL NAMAZ SAATLERİ

İmsak: 03:26

Güneş: 05:25

Öğle: 13:10

İkindi: 17:07

Akşam: 20:42

Yatsı: 22:31

Mü'minler her türlü ibadet ve salih amelde olduğu gibi Ramazan orucunu da Yüce Allah'ın hakkı ve kulların da vazifesi olarak görür ve edaya çalışırlar. Onlar için bütünüyle Ramazan ayı ve orucu Yüce Yaratan'a yakınlaşmaya en güzel ve bereketli vesilelerden biridir.

Kur'an-ı Kerim'de onbir ayın sultanı Ramazan ve orucu hakkında şöyle buyrulmuştur:

?????? ????????? ??????? ???????? ????? ?????????? ????? ????????? ???????????? ???? ???????? ??????????????

"O Ramazan ayı ki insanlığa bir rehber olan, onları doğru yola götüren ve hakkı batıldan ayıran en açık ve parlak delilleri ihtiva eden Kur'ân o ayda indirildi." (Bakara Suresi, 2/185)

??? ???????? ????????? ??????? ?????? ?????????? ?????????? ????? ?????? ????? ????????? ???? ?????????? ??????????? ??????????

"Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi oruç tutmak size de farz kılındı. Böylece umulur ki takva dairesine girer, fenalıklardan sakınırsınız." (Bakara Suresi, 2/183)

Ramazan ayı ve orucu ruh ve beden sağlığına, ferdi ve içtimaî hayata bakan yönleriyle pek çok hikmet ve faydalara sahip olsa da hadis-i şerifte geçtiği üzere mü'minler onu yalnızca Allah'ın emri olduğu ve neticede de o'nun rızasına kavuşturduğu için eda ederler. Nitekim bir kudsî hadiste Efendimiz (aleyhissalatü vesselam) Ramazan orucuyla ilgili olarak Cenab-ı Hakk'ın şöyle buyurduğunu bildirmektedir:

????? ?????? ????? ????? ???? ?????? ????????? ????????? ?? ?????? ??????? ????

Oruç, nimetlerin kadrini bilmeye ve onlara şükretmeye sevkeder. Gündüz yemeklere el uzatamayan oruçlu kimse, bu nimetlerin hakiki sahibi olmadığını ve onları kendisne nasip edenin Allah Teâlâ olduğunu yakınen anlar ve bu sayede bir şükr-ü mânevî de bulunmuş olur. Böylece oruçlu kimseye şükür kapıları açılır.

??? ???????? ????? ????????????? ???? ?????????? ??????????? ??????? ????? ???????? ????????

"Siz şükredip iman ettikten sonra Allah ne diye sizi cezalandırsın ki? Gerçekten Allah şükredenlerin mükâfatlarını bol bol verir ve her şeyi hakkıyla bilir." (Nisa Suresi, 4/147)

TERAVİH NAMAZI

Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkede kabul edilir ve yirmi rekat cemaatle kılınır. Tek başına da kılınabilir. Cemaat ile kılınması makbuldür. Her iki rekatta ara verme veya her dört rekatta ara vemedir.Sekiz rekatta kılınabilir.
Yatsı namazı kılındıktan sonra ve vitir namazından önce kılınır. 20 rekat kılınır. Makbul olanı, her 2 rekatta bir selam vermektir. Ancak 4 rekatta bir selam verilerek de kılınabilir.

İstanbul namaz vakitlerini ve ezan saatlerini sizler için derledik. İstanbul iftar saatini ve sahur saatini de aşağıdan öğrenebilirsiniz. İstanbul için Teravih namazı saatini sizler için derledik.Sizde haberimizden İstanbul iftar saatini ve Teravih namazı vaktini öğrenebilirsiniz. 7 Haziran Salı İstanbul namaz saatlerini ve ramazana özel teravih ve sahur namazı saatlerini detaylıca öğrenebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN