Şehirlerin taşınması söz konusu değil

Şehirlerin taşınması söz konusu değil
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Terörden temizlenmiş bölgelerle birlikte şehirlerin imarı ile ilgili bütün çalışmalar sürdürülüyor. Bazı şehirlerin taşınması ile ilgili konu gündemimizde değildir" dedi. Kurtulmuş, AB ile varılan geri kabul anlaşmasının askıya alınması gibi bir durumun şu anda gündemde olmadığını da söyleyerek "Türkiye karşıtlığı üzerinden iç politika geliştirmek isteyenler Türkiye ile vize serbestisi meselesini heba etmesinler" ifadesini kullandı. Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:
VİZE SERBESTİSİ İÇİN SIRA AB'DE: Bu konudaki iyi niyetimizin açık bir göstergesi olarak üzerimize düşeni yerine getirdik. Bundan sonra üzerine düşeni yerine getirmesi gerekenin de AB olduğunu ifade etmek isterim.
PARALELLE MÜCADELE HASSASİYETLE SÜRECEK: Özellikle MGK'da paralel devlet yapılanmasının bir terör örgütü olarak tanımlanmasıyla gerçekleşen, yeni safhada yapılacak işler gündeme getirilmiştir ve bu süreçte yapılacak olan çalışmalar gözden geçirilmiştir. Bu konunun ilgili bütün bakanlıklar tarafından hassasiyetle takip edileceğini, tamamlanacağını milletimizin bilmesini isterim.
ŞEHİRLERİN TAŞINMASI SÖZ KONUSU DEĞİL: Terörden temizlenen bölgelerle birlikte o şehrin yeniden imarıyla ilgili bütün çalışmalar eş zamanlı olarak sürdürülüyor. (Bazı şehirlerin taşınması) böyle bir konu gündeme alınmış değildir. Terörle mücadele şu an şehirler itibariyle bitmiştir ama geri kalan yerlerde mücadele kararlılıkla sürdürülecek.
GERİ KABUL ASKIYA ALINMADI: Geri kabul anlaşmasının askıya alınması meselesi şu anda gündemimizde değildir. Vize serbestisi ve geri kabul anlaşması eş zamanlıdır. Esas kazanacak olan AB'dir. Farklı ülkelerde Türkiye karşıtlığı üzerinden iç politika geliştirmek isteyenler Türkiye ile vize serbestisi meselesini heba etmesinler. İç siyaset konusu yapmasınlar. Birileri bunun üzerinden AB içinde Türkiye karşıtı siyasetinin parçası olarak kullanacaklarsa buna da söylenecek sözümüz yok. Bununla ilgili tedbir alması gereken de AB'nin siyasi kimliğidir diye düşünüyorum. Bu arada, Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar kurulu sonrası bakanlara ve eşlerine Çankaya Köşkü'nde iftar yemeği verdi. Yıldırım ve bakanlar ilk iftarlarını birlikte açmış oldu.
BİZE ULAŞIN