Cumhurbaşkanı Erdoğan: 7 bin 600 terörist etkisiz hale getirildi

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde şehit yakınları ve gazilerle iftarda bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada 20 Temmuz'dan bu yana devam eden operasyonlarda 7 bin 600 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklayan Erdoğan, "Türkiye'yi terörle yönlendireceğini sananlar beyhude uğraşıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 7 bin 600 terörist etkisiz hale getirildi

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde şehit yakınları ve gazilerle iftarda bir araya geldi. Burada şehit ailelerine ve gazilere önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, konuşmasında son dönemde gerçekleştirilen terör operasyonlarına değinerek,"Şehitlerimiz bizim istiklalimizin, bu topraklardaki şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleridir.

Bizim tarihimiz, şehit ve gazilerimizin kahramanlıklarının tarihidir. Malazgirt'i Battal Gazi'den, İstanbul'un fethini Ulubatlı Hasan'dan ayrı düşünebilir miyiz. 20 Temmuz'dan bu yana bazı ilçe ve mahallelerimizde açılan çukurlarla, bombalı barikatlarla başlayan saldırılar karşısında verdiğimiz mücadele sıradan bir terörle mücadele operasyonu değildir. Son örneğini bugün İstanbul'da yaşadığımız bombalı saldırılar karşısında gösterdiğimiz metanet, teslimiyetin değil, kararlılığın ifadesidir." diye konuştu.

"SEVR'İN YARIM BIRAKTIĞI İŞİ TERÖR ÜZERİNDEN TAMAMLAMAK İSTİYORLAR"

Erdoğan, "Yüzyıl önce binlerce kilometre ötelerden farklı milletlerin askerlerini Çanakkale önlerine getiren saik neyse bugün de dünyanın dört bir köşesinde teröristleri örgütün saflarında buluşturan neden aynıdır. O gün İstanbul'u işgal etmenin rüyası içinde 450 yıllık araya son verme özlemiyle gelenler, bugün de terör örgütünü aynı hedef için maşa olarak kullanıyor. Haçlı seferlerinin, Moğol istilasının, Sevr'in yarım bıraktığı işi bu kez terör örgütü üzerinden tamamlamak istiyorlar. Tüm ideolojik farklılıkları bırakarak, kanlı bıçaklı terör örgütlerini aynı çatı altında birleştiren sebep budur." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye'yi terörle terbiye edeceklerini sananlar yanılıyorlar"

"7 BİN 600 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

Terör operasyonlarına ilişkin bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu milleti yüzyıllardır ayakta tutan inanç, aşk ve ruh diri olduğu müddetçe evelallah kimse bu vatanı parçalayamayacak. Nasıl 100 yıl önce geldikleri gibi gittilerse, bugün de terör örgütünü üzerimize salanlar, onu bir koç başı gibi kullananlar, bir kez daha hezimete uğrayacaklardır. Nitekim uğruyorlar da. Örgüt son bir yılda, tarihinin en büyük bozgununu yaşadı. Kazdıkları çukurlar, hendekler kendilerine mezar oldu. Milleti bölmek için yerleştirdikleri bombalı düzenekler ellerinde patladı. Güvenlik kuvvetlerimizin yaptığı operasyonlar neticesinde 20 Temmuz'dan bu yana 7 bin 600 terörist yurt içinde ve yurt dışında etkisiz hale getirildi. Saklandıkları inlerin, sığınakların, barınma alanlarının büyük bir kısmı yok edildi, yok ediliyor." ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: MÜSLÜMAN OLSALAR RAMAZAN GÜNÜ KAN DÖKMEZLER

"ŞEHADETE KOŞMAK BUDUR"

Gençlere örnek olması amacıyla bir hikayeyi anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yüzbaşı Halil Özdemir, 27 Mart'ta Nusaybin'de şehit olmadan birkaç gün önce teröristlerle çıkan çatışmada ayağından yaralanır, tedavisinin ardından doktor kendisine istirahat raporu verir. Yüzbaşı Özdemir, raporu kabul etmeyerek, doktora, 'Biraz evvel kardeşlerimi şehit verdim, istirahat bana haramdır, lütfen raporumu iptal edin' diyerek rica eder. Doktorun 'Bu halde sizi raporsuz gönderemem' sözü üzerine hastaneden ayrılan yüzbaşımız, durumunu soran komutanlarına, 'Çok iyiyim, küçük bir demir parçasıydı, hemen çıkardılar, pansuman yaptılar' diyerek cevap verir. Ertesi sabah da pansumanlı ayağına bir numara büyük bot giyip, erkenden bölüğünün başına geçer. 3 gün boyunca ayağının acısından gözleri yaşararak mücadele eder ve sonunda şehadet şerbetini içer. Anadolu'yu bize vatan kılan ruh işte budur. İki gün önce Genelkurmay başkanı ile bir aradaydık. Gazetelerde bir resim çıkmıştı, Binbaşı Necmettin üşüyen yavruyu, kendi avuçlarından o ruhundan gelen sıcak buharla onu ısıtmaya çalışıyordu ve ondan bir müddet sonra gözlerinden yaralandı, GATA'ya getirdiler. GATA'da kendisiyle komutanımız bir görüşme yaptı. Kendisine 'hadi kırsala' deyince de 'emriniz olur, komutanım' dedi. Bana bunu anlatınca 'Telefon var mı komutanım' dedim, 'Hemen bağlayalım' dedi. Ben de kendisini telefonla aradım, yarın da inşallah ziyaretine gideceğim. Muhabbetimizi yaptık, 'Bak dedim, komutanımız şu anda yanımda, seni kırsala bekliyor' dedim. 'Emri olur' dedi. İşte şehadete iman, şehadete koşmak budur. Çanakkale'de yedi düvele karşı koyan inanç işte budur."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BUNUN AFFEDİLİR TARAFI YOK

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN HAKLARI GENİŞLETİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit yakınları ve gaziler için birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini bildirdi. Düzenlemeler hakkında bilgi veren Erdoğan, şehit yakını ve gazilerin 45 ana başlık altında toplanmış hakları bulunduğunu söyledi.

Şehit yakınları ve gazilerden gelen talepler üzerine 2012 ve 2013 yıllarından iki ayrı kanuni düzenleme yaptıklarını aktaran Erdoğan, bu düzenlemelerle şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkının birden ikiye çıkarıldığını, terörle mücadele kanunundaki tazminat ve aylık hakkının kapsamını genişlettiklerini, ağır maluliyeti olan gazilere sağlanan bakım desteğini, köy korucuları ve sivilleri de kapsayacak şekilde yeniden düzenlediklerini bildirdi.

BİZE ULAŞIN