2 Nefize 2 dram

Midyat şehidi Nefize’ye ailesinin, 1982’de 4 yaşındayken trafik kazasında vefat eden ablasının adını verdiği ortaya çıktı

2 Nefize 2 dram
Mardin Midyat'ta şehit düşen kadın polis Nefize Çetin Özsoy'un 1978 doğumlu Nefize adlı ablasının 4 yaşındayken trafik kazasına kurban gittiği, bunun üzerine ailenin yeni doğan kızlarına da Nefize adını verdiği ortaya çıktı. Hafize ve Süleyman Çetin çifti, 1989'da Bulgaristan'dan Türkiye'ye yaşanan büyük göçten önce Bulgaristan'ın Kırcaali kentine bağlı Çiftlikköy'de yaşıyordu. 1978 yılında bir kızları doğdu. Adını da Nefize koydular. Ancak küçük kız 4 yaşına geldiğinde, evlerinin önünden geçen yolun kenarında oynarken bir otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti. Çetin çiftinin 1984'te de yine bir kızları dünyaya geldi. Aile, ölen kızlarının adını yaşatmak için doğan kızlarına ablasının adını koydu. Çift, seksenli yıllarda Bulgaristan'daki Türklere yönelik isim değiştirme ve baskılar yüzünden 1989 yılında Türkiye'ye doğru başlayan göç dalgasıyla Edirne'ye geldi. Baba Süleyman Çetin, Devlet Su İşleri'nde çalışmaya başladı. Nefize ise Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi'nin ardından, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Ancak bir türlü atanamadı. Kısa bir süre İstanbul'da Sultanahmet Camisi'nde özel güvenlik görevlisi olarak çalıştı. Öğretmenlik ataması bir türlü gelmeyince de polisliği seçti.

TAYİN OLACAKTI
Şehit polis memuru Nefize Çetin Özsoy, kendisi gibi öğretmen olan ve atanamayınca polis teşkilatına giren Cumhur Özsoy'la tanışıp evlendi. İstanbul'dan sonraki ikinci görev yerleri de Mardin'in Midyat ilçesi oldu. Eşi Cumhur bir yıl önce yaralanmış ve tedavinin daha iyi yapılabilmesi için geçici görevle memleketi Kırklareli'ne gönderilmişti. Nefize de bir ay içinde eş durumundan Kırklareli'ne tayin olacaktı. Ancak görev yaptığı polis merkezine yapılan bombalı saldırıda iki meslektaşıyla birlikte şehit oldu.

ONUNLA AYNI SAFTA DURMADIM ÇÜNKÜ
Nefize Özsoy önceki gün Edirne'deki Selimiye Camisi'ndeki cenaze töreninde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yan yana saf tutmamak için Emniyet Müdürü ile yer değiştiren eşi Cumhur Özsoy ise "Cenazesine gelmesini istemezdim. Elini de gayri ihtiyari olarak sıktım. Bilinçli olarak sıkmazdım. Yanımdaki müdürümle konuşup yerimi değiştirdim" dedi. Özsoy, "Neden yer değiştirdin" sorusuna "Teröre destek verdiği için" demese de bu durumu ima ederek, "Biz Türk'üz, Müslümanız, polisiz. Neden yer değiştirdiğimi herkes biliyor" yanıtını verdi.

SOSYAL MEDYADA OLAY OLDU
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun yanındayken yerini değiştiren Cumhur Özsoy'un bu hareketi sosyal medyada olay oldu. Birçok kişi Özsoy'u haklı bulurken bazıları ise tepki gösterdi.

BİZE ULAŞIN