Dost görünen sinsiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde çok ciddi bir projenin uygulandığına dikkat çekti, “Bu projede ne yazık ki dost görünenlerin sinsilikleri yatmaktadır” dedi

Dost görünen sinsiler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Birlik Vakfı tarafından düzenlenen geleneksel iftar programına katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:
MAYASINDA İSLAM VAR: Gönül zenginliğinin ne kadar önemli olduğunu, son 6 yıldır Suriye ve Irak'taki çatışmalardan kaçan mülteciler konusunda sergilenen tavırda bir kez daha gördük, yaşadık. Bize bir yerlerden yardımlar gelecek de ondan sonra yapacağız diye düşünmedik. Tam aksine bizde ne var biz verelim dedik. Biz devletin bütçesinden 10 milyar doları aşkın verdik. Bir o kadar da sivil toplum örgütlerimiz, belediyelerimiz verdi. Çünkü bu milletin mayasında İslam var.
VİCDAN TERAZİSİNİN BOZULMASI: Tüm dünyanın sırtını çevirdiği, görmezden geldiği bir meselede, 7'den 70'e tüm Türkiye seferber oldu. Kapımıza gelen herkese, kökenine, meşrebine bakmadan sahip çıktık, soframıza bir kaşık da onlar için koyduk. Buna karşılık milli geliri bizden katbekat fazla olan ülkeler, güvenlik tedbirlerini artırarak, kapılarını kapatarak bu insanların acılarına duyarsız kaldılar. Bugüne kadar hiçbir Avrupa ülkesi bizim 10 farklı ilimizde kurduğumuz 26 barınma merkezinin bir benzerini tesis etmedi, edemedi. Peki burada sorun maddi imkan eksikliği miydi? Tabii ki hayır. Buradaki sıkıntı vicdan terazisinin bozulmasıydı, merhamet eksikliği, şefkat eksikliğiydi
ORUÇLU İNSANLARI BOMBALIYORLAR: Terör, şu mübarek Ramazan günlerinde dahi kan dökmekten, can almaktan, yeni acılara yol açmaktan geri durmuyor. Bizim her zaman söylediğimiz bir şey var: Terörün dini, milliyeti, ülkesi, bölgesi olmaz. Terör, tüm insanlığın ortak düşmanıdır. Ramazan ayında, oruçlu insanları bombayla katledecek kadar gözü dönmüş bir terör örgütünün, herhangi bir kutsalı, herhangi bir davası olamaz. Eylem yaptıkları mahallelerde vatandaşlarımızın ev ve işyerleriyle birlikte camileri, kiliseleri, ibadethaneleri, Kuran-ı Kerimleri hedef alan terör örgütü bu topraklara ait değildir. Tıpkı, Suriye'de ve Irak'ta İslam'ın 1.400 yıllık kültürel mirasını yerle bir eden DAEŞ denilen terör örgütünün İslam'la bir ilgisinin olmadığı gibi. PKK ve PYD, YPG gibi coğrafyamızda olanlarla da bir irtibatı yoktur. Bunların hepsi de, bölgemiz üzerinde hesabı olan çevreler tarafından organize edilmiş, proje ürünü yapılardır.
DOST GÖRÜNENLERİN SİNSİLİKLERİ: Ülkemiz ve bölgemizde var olan sorunları, sıkıntıları istismar ederek kendine zemin bulan bu örgütlerin gerçek yüzleri, her geçen gün daha iyi anlaşılmaya başlandı. Şu anda güneyimizde Suriye'nin kuzeyinde çok ciddi bir proje, plan uygulanmaktadır. Bu proje, plan üzerinde de dost görünenlerinde sinsilikleri yatmaktadır. Bunu da kendileri ile de ayrıca paylaşıyoruz. Burada söylenenler de şu anda onlar tarafından da takip ediliyor zaten.
PKK VE DAEŞ'TAN KURTULMADIKÇA: Türkiye PKK'dan, bölgemiz DAEŞ'tan kurtulmadıkça, yaşanan acılar bitmeyecektir. Bizde operasyonlarımızı sonuna kadar devam ettireceğiz. Suriye'de birbirleriyle savaşıyormuş gibi gözüküp, aslında aynı amaca hizmet eden bu örgütler, bölge halkına zulmetme, bölgenin İslami kimliğini tahrip etme konusunda adeta bir birleriyle yarışıyorlar. Bakın bize verilen cevaplar var. Diyorlar ki; PYD,YPG... Bunlar DAEŞ'a karşı savaştıkları için biz onlara destek veriyoruz diyorlar bazı dost ülkeler. Peki El Nusra'yı terör örgütü olarak kabul ediyorsun. El Nusra da DAEŞ'a karşı savaşıyor. Onu niye dost olarak kabul etmiyorsun. Bize göre iyi terörist kötü terörist olmaz. Teröristlerin hepsi kötüdür.
BİZE ULAŞIN