Sur’a, 7 milyar liralık yeniden imar planı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki terörle mücadele operasyonlarının sona erdiği Diyarbakır’ın Sur ilçesinin yeniden inşasına ilişkin eylem planının detaylarını SABAH’a anlattı

Sur’a, 7 milyar liralık yeniden imar planı
Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Sur'un terör operasyonları sonrası aslına uygun bir biçimde yeniden imar edilmesi için hazırlanan planı Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'ye sorduk. İşte Özhaseki'nin anlattıkları;
SUR'A 3 AŞAMALI EYLEM PLANI: Sur'da yapacaklarımızı üç temel başlıkta özetleyebiliriz. Birincisi; evi yıkılmış insanların mağduriyetinin giderilmesi. Bunların her türlü zararları karşılanacak. . İkincisi burada bulunan ve zarar görmüş bütün tarihi eserleri elden geçirmek. Bütün bu tarihi eserler aslına uygun şekilde restore edilecek. Üçüncüsü ise esnafın işlerinin iyileşmesi için sokak sağlıklaştırma projesi dediğimiz çalışmalar. Gazi Caddesi ve Melik Ahmet Caddesindeki bütün dükkanları bazalt ahşap karışımı otantik bir dükkan haline getireceğiz.
HAK SAHİPLERİNE ÖNERİLER: Bütün hak sahiplerinin, isimleri, evlerinin değeri biz de mevcut. İsterse vatandaş parasını alacak, tapusunu bize teslim edecek, bizle alakası kalmayacak. İki; " Bana daire verin" diyorsa, Diyarbakır'da oluşturduğumuz 3000 konutluk devam eden inşaatlarımız var. Kasım- Aralık gibi bu evlerin bir kısmı bitecek. "Ben buradan ev almak istiyorum" derse vatandaş, evlerin değerini karşılaştıracağız, aradaki farkı uzun vadeli olarak kendisinden isteyeceğiz. Burada yapmış olduğumuz dışarıdaki evleri de maliyetinin yüzde 30 altında indirimle vereceğiz. Üçüncü olarak "Urfa'da, Mardin'de, İstanbul'da TOKİ'nin yaptığı evlerden istiyorum" derse vatandaş bu illerdeki evler ile takasa girebiliriz.
MÜKEMMEL BİR TURİZM DURAĞI OLUR: Eski bizim bildiğimiz Diyarbakır evlerinin olduğu bir mahalle çıkacak burada. Burada zaten imar planı var biz bunu gerçekleştirmeye çalışacağız. altyapı ve yolu 3-5 ay içerisinde bitiririz. En geç 2 inşaat sezonunda burayı bitiririz. Bir kaç senede mükemmel bir turizm durağı ortaya çıkar.
600'Ü AŞKIN TARİHİ ESER: 7- 7,5 milyar gibi bir maliyeti var. Bunun içerisinde altyapı, tarihi eser onarımı, 600 küsür tarihi eserin ayağa kaldırılması da dahil.
HDP'Lİ BELEDİYELER SAVAŞ AYGITI: HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardım isterlerse, amaçları halkın mutluluğu ve refahı ise yanımızda yer almalarından gocunmayız. Ancak ben diğer illere gittiğimde özellikle Şırnak'la ilgili söylüyorum, terör örgütü ortadan kayboldu onun yerine bunlar devletle savaşan aygıt haline dönüştüler. Devlet ne yapmak istiyorsa ona mani olmaya çalışıyorlar. ancak Belediye yasası ile ilgili 2 farklı düzenleme üzerinde çalışıldı ve bunlar önümüzdeki günlerde Meclis'e gelir. Bu düzenlemelerle belediyeler görevlerini ihmal edemeyecek.
BİZE ULAŞIN