Seri katilin cezai ehliyeti var mı?

Türkiye seri katil Atalay Filiz’in yakalanmasıyla rahat bir nefes aldı. Seri katilin yakalanmasıyla birlikte yeni bir tartışma başladı. Seri katilin cezai ehliyeti var mı? Bu soruya bir dönem Adli Tıp konusunda uzman Psikiyatr Prof. Sefa Saygılı’ya sorduk.

Seri katilin cezai ehliyeti var mı?

PROF. SEFA SAYGILI SERİ KATİL ATALAY FİLİZ'İN CEZAİ EHLİYETİ HAKKINDA ŞUNLARI SÖYLEDİ

ATALAY FİLİZ'İN CEZAİ EHLİYETİ VAR

Elbette bu şahıs üzerinde incelemede bulunmadan bu soruya cevap vermemiz güç. Ancak genel bu tür vak'alarla ilgili şunu söyleyebilirim. Seri katillerin cezai ehliyeti vardır. Bunlar öldürmekten garip bir zevk alır. Atalay Filiz durumuna gelince. Şahıs zeki bir insan. Polisten yıllarca kaçmayı başarıyor.

Üzerinden sahte kimlikler çıkıyor. Kaçış için planlar yapabiliyor. Organize ve çok karmaşık suçlar işleyebiliyor. Yaptığı iş elbette korkunç ama bunu akıl hastalığı nedeniyle yapmıyor. Bundan bir haz aldığı çok açık. Bence cezai ehliyeti vardır. Bundan sonra mahkemenin vereceği karara göre Adli Tıp'a gönderilir.

Heyetin vereceği karara göre işlem yapılır. Ama söylediğim gibi Atalay Filiz hakkında ilk izlenim cezai ehliyeti olduğu yönündedir.Kaynak: Sabah.com.tr

BİZE ULAŞIN