5 ayda 136 saldırı önlendi

Güvenlik birimleri, yılbaşından bu yana terör örgütleri PKK ve DAEŞ tarafından planlanan 22’si canlı bomba eylemi olmak üzere toplam 136 silahlı ve bombalı saldırıyı engelledi

5 ayda 136 saldırı önlendi
SABAH, istihbarat birimlerince 1 Ocak 2016'dan itibaren önlenen terör eylemlerinin detaylarına ulaştı. Terör örgütleri DAEŞ, PKK ve diğer aşırı sol örgütlerin gerçekleştirmeyi planladığı 22'si canlı bomba eylemi olmak üzere toplam 136 silahlı ve bombalı saldırı engellendi. 22 canlı bomba eylem planının 9'unun bomba yerleştirilen araçlarla, 13'ünün ise intihar saldırısı şeklinde planlandığı ortaya çıktı.

187 TERÖRİST YAKALANDI
Başta terör örgütleri PKK ve DAEŞ olmak üzere terör örgütlerine yönelik operasyonları devam ettiren terörle mücadele ve istihbarat birimleri hain eylemlerinin büyük kısmını gerçekleşmeden önledi. Son 6 ayda alçak plan kuran 116 PKK'lı, 27 DAEŞ'li ve 44 aşırı sol terör örgütü mensubu olmak üzere toplam 187 terörist yakalandı. Teröristlerle birlikte 90 ton patlayıcı yapımında kullanılan malzeme, 751 adet el yapımı patlayıcı (EYP), 432 roketatar, 1678 el bombası, 403 uzun ve kısa namlulu silah ile bu silahlara ait çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

KANA BULAYACAKLARDI
Emniyet birimleri tarafından terör örgütlerinin Doğu ve Güneydoğu illeri başta olmak üzere metropol illerde engellenen sansasyonel eylem planlarından bazıları şöyle:
31 Aralık 2015'te canlı bomba saldırısı düzenleyecek terör örgütü DAEŞ üyesi 2 militanla birlikte bomba yeleği ve bomba düzenekli çelik bilyeler ele geçirildi.
10 Ocak'ta eylem düzenlemek için Van'a gelen 12 PKK'lı militan öldürüldü.
29 Ocak'ta Sur'da PKK'ya ait 500 kilogram patlayıcı 12 bidon içinde ele geçirildi.
17 Şubat'ta Muğla'da terör örgütü PKK'ya ait 500 kilogram patlayıcı madde, 27 jel dinamit lokum, 8 fünye ele geçirilirken 3 örgüt mensubu da yakalandı.

TÖRENDE PATLATACAKLARDI
18 Mart'ta Diyarbakır'ın Hani ilçesinde, Çanakkale Şehitlerini Anma Etkinlikleri'nin yapılacağı tören alanına yakın bir noktada içinde tuzaklanmış halde 3 tüp bulunan araç ele geçirildi.
22 Mart'ta Kilis'te, 23 Mart'ta Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, 26 Mart'ta Van'ın İpekyolu ilçesinde canlı bomba şüphelisi teröristler ve patlayıcılar ele geçirildi.
29 Mart'ta Van'da, mutfak tüpü içerisine hazırlanmış EYP'ler ele geçirildi.
31 Mart'ta Diyarbakır'da, bir menfezin içinde; 50 kilogram amonyum nitrat, 21 adet EYP ve 1 adet mutfak tüpü ele geçirildi.

EMNİYET ÖNLENDİ
5 Nisan'da Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, Bayrambaşı köyü ile Silvan Barajı arasındaki yolda, 4 mutfak tüpü içinde 200 kilogram patlayıcı düzeneği ele geçirildi.
6 Nisan'da Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde, 102 kilogram patlayıcı madde ele geçirildi.
7 Nisan'da Bolu'da 2 terörist etkisiz hale getirilirken, çok sayıda patlayıcı ele geçidildi.
8
Nisan'da Van İpekyolu'nda, 1 EYP, 15 kilogram amonyum nitrat, 1 adet elektrikli kapsül ve 30 metre kablo ele geçirildi.
12 Nisan'da Mardin Yeşilli'de emniyet müdürlüğüne eylem yapmak üzere gelen 3 ton bomba yüklü araç etkisiz hale getirildi.

TONLARCA PATLAYICI ELE GEÇİRİLDİ
15 Nisan'da Siirt'in Eruh ilçesinde, 30 adet EYP düzeneği ve bomba yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi.
17 Nisan'da Van'ın Başkale ilçesinde, içinde bomba yapımında kullanılacak malzeme bulunan araç içinde 3 şahıs yakalandı. Yapılan aramada, 70 litre motorin, 400 metre kablo, 20 adet tencere, 120 adet alüminyum tabak, 40 adet çaydanlık ile çukur kazmak ve EYP düzeneğini yerleştirmek için kullanılacak malzeme ele geçirildi.
18 Nisan'da Siirt'in Şirvan ilçesinde, 4 piknik tüpü, 50 kilogram amonyum nitrat ve 10 metre kablo ele geçirildi.
23 Nisan'da Van'ın Edremit ilçesinde, patlayıcı yapımında kullanılan 1600 kilogram amonyum nitrat ele geçirildi.
23 Nisan'da Konya'da eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yönelik eylem arayışında olan yabancı uyruklu 1 örgüt mensubu ve bağlantılı 8 terörist yakalandı.
25 Nisan'da Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 200 kilogram tuzaklanmış EYP ele geçirildi.
3 Mayıs'ta Şanlıurfa'nın Eyyubiye ilçesinde, 2 adet intihar yeleği, 11 adet plastik patlayıcı (RDX), 4 adet el bombası fünyesi ve yaklaşık 4 kilogram çelik bilye ele geçirildi.
9 Mayıs'ta Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde, 1 bidon içinde yaklaşık 20 kilogram amonyum nitrat ele geçirildi.
13 Mayıs'ta Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde eylem hazırlığında olan PYD/YPG terör örgütü mensuplarına yönelik yapılan operasyonda, 4 örgüt mensubu öldürüldü. 10 kilogram TNT ve 20 kilogram düzenekli patlayıcı imha edildi.
15 Mayıs'ta Siirt'te terör örgütü PKK'lı teröristlerce 83 düdüklü tencere içine yerleştirilerek hazırlanmış 722 kilogram el yapımı patlayıcı ele geçirildi.

HÜCRE EVİNDEN CEPHANELİK ÇIKTI
19 Mayıs'ta Gaziantep'te, DAEŞ terör örgütü sözde Gaziantep emiri Yunus Durmaz'ın kaldığı eve yönelik operasyonda, 31 intihar yeleği, 10 adet anti-personel patlayıcı, 400 kilogram TNT, amonyum nitrat, sıvı kimyasal ve el yapımı patlayıcı madde, 11 adet el yapımı bomba 6 adet telefon ile irtibatlandırılmış devre ele geçirildi. Çok miktarda metal parça, elektronik düzenek, 2 adet motosiklet ve 1 laptop içine yerleştirilmiş bomba düzeneği ele geçirildi.
1 Haziran'da Şanlıurfa Birecik'te, 17 kilogram TNT, 1 adet alıcı, 1 adet verici ve elektronik devre cihazı ele geçirildi.
5 Haziran'da İstanbul Esenyurt'ta, düdüklü tencere içinde 14 kilogram patlayıcı madde ile düzenek ele geçirilirken, patlayıcıyı temin ettiği öğrenilen 2 şahıs yakalandı.
7 Haziran'da Muş'ta valilik binasına 200 metre mesafede bal yüklenmiş süsü verilen bomba yüklü araç bulundu.
10 Haziran'da Şırnak Dağkonak'taki askeri noktaya PKK militanları bombalı saldırı girişiminde bulunuldu. Açılan ateş sonucunda araç infilak ettirildi.
BİZE ULAŞIN