“Almanya’nın üs talebi için karar vermedik”

Başbakan Yardımcısı Canikli, Almanya’nın İncirlik’ten üs talebini doğrulayarak “Bu taleple ilgili verilmiş hiçbir karar söz konusu değildir. Onun dışındaki bütün değerlendirmeler spekülasyondan ibarettir” dedi

“Almanya’nın üs talebi için karar vermedik”
Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı yaklaşık 9 saat sürdü. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Bakanlar Kurulu'na ilişkin düzenlediği basın toplantısında şu bilgileri verdi:

ÜS İÇİN KARAR VERİLMEDİ:
Almanya'nın İncirlik Üssü'nden bir talebi söz konusudur. Bu taleple ilgili verilmiş hiçbir karar söz konusu değildir. Onun dışındaki bütün değerlendirmeler spekülasyondur.

ALMANLARA CEVAP: (Alman Parlamentosu'nun 1915 kararı) Böyle bir karara Türkiye'nin kayıtsız kalması mümkün değil. Bu çerçevede neler yapılabilir, bu kararın ortadan kaldırılması mümkün olabilir mi, bu yönde çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

DİPLOMA TARTIŞMASI AHLAKİ DEĞİL:
Sayın Cumhurbaşkanımızın diploması, diplomayı düzenleyen üniversite tarafından sayısız kere paylaşıldı. Bu konuda en ufak bir talep de söz konusu değil. Bu diplomalar üzerinde kriminal çalışmalar dahil olmak üzere bütün çalışmalar yapıldı. Bu gerçeklere rağmen yapılan bu tartışmalar kasıtlı ve ahlaki değildir.

NİTRATLI GÜBRE: Satışı yasaklanan nitratlı gübre 280 bin ton. Bir mağduriyet olması mümkün değil. Çünkü o muhafaza ediliyor. Zaten satışların da en az olduğu dönem. Global olarak bakıldığında zaten çok fazla satışı söz konusu olmayacaktı.

ÖZEL GÜVENLİK ÇALIŞMASI: Özel güvenlikle ilgili çalışma taslak aşamasında. İlgili bakanlıklara görüşe gönderilmiş durumda. Şu anda taslakta yer alan hususlar henüz netleşmedi. Bu arada AK Parti MYK da siyasi ve hukuki işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında bir toplantı gerçekleştirdi.
BİZE ULAŞIN