‘Hodri meydan’ dedi

Partisinin grup toplantısında CHP liderine seslenen Başbakan Yıldırım, “Siz ABD tipi başkanlık diyorsanız ona da varız, hodri meydan buyurun başlayalım görüşmelere. Bu çağrımız son çağrı, kaçırmayın” dedi

‘Hodri meydan’ dedi
Başbakan Binali Yıldırım, bir televizyon programında ABD tarzı başkanlık sistemine yeşil ışık yakan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, masaya oturma çağrısı yaptı. AK Parti grup toplantısında konuşan Yıldırım, şunları söyledi:

BUYURUN GÖRÜŞELİM: Kılıçdaroğlu bir televizyon programında "ABD'deki gibi bir başkanlık getiriyorsanız, buyurun" diyor. Siz ABD tipi başkanlık diyorsanız biz ona da varız, hodri meydan buyurun başlayalım görüşmelere. Bu son çağrı. Bu çağrıyı kaçırmayın. Bundan sonra çaresizlik içinde olacağımızı hiç kimse anlamasın. Demokrasilerde çare tükenmez. Yeni anayasanın yapılması ve 2007 referandumu ile ortaya çıkan yeni durumun yeni anayasa ile taçlandırılması milletin en büyük arzusu.

KILIÇDAROĞLU HDP'Yİ HAKLI ÇIKARIYOR: Ana muhalefet partisi genel başkanı daha sorumlu davranmalı. Nedir, "Efendim biz güvenliğimizi kendimiz sağlayacağız." Eee HDP de aynı şeyi söylüyor. HDP'yi haklı çıkarmak gibi bir göreviniz olduğu bir kez daha anlaşıldı. Faaliyetlerinizde lütfen canı yanan şehitlerimizi, onların yakınlarını da rencide etmeyecek şekilde davranmanız ve ona göre açıklamalar yapmanız da bu milletin beklentisi ve hakkıdır.

DÜZENLEME KOORDİNASYON İÇİN YAPILDI:
(TSK'ya operasyon zırhı) Değişik mevzuatlarda olan düzenlemeler daha derli toplu bir araya getiriliyor. Mülki amirler, silahlı kuvvetler ve diğer güvenlik unsurlarının en iyi şekilde koordinasyonu kurmasını sağlayacak bir düzenlemeden bahsediyoruz. Burada güvenlik unsurlarımızın moral değerlerini yüksek tutmak, onların karşılaşabileceği hukuki sorunları ortadan kaldırabilmek için yapılan bir düzenlemedir.

HDP TARAFINI ORTAYA KOYSUN: HDP'nin buna destek vermesini zaten beklemiyoruz; olabildiğince köstek olmaya çalışacak ama onlara önerimiz, artık safınızı net olarak ortaya koyun. Terörün yanında mısınız, milletin yanında mısınız? Sen uluslararası mahkemelerde hak arayacağına, bugün (bölgenin) bu hale gelmesinin sorumlususun, önce hesabı siz vereceksiniz. Onlar artık kredilerini tükettiler. İnsanların içine çıkamıyorlar.

DOKUNULMAZLIKLARI NİYE AYM'YE GÖTÜRDÜNÜZ?: Dokunulmazlıklar kaldırıldı, bundan sonra iş yargının işidir. (CHP) Toplum baskısını gördükleri için görüşmelerde hep karşı durdular ancak oy kullanmak zorunda kaldılar. Ne oy verdiler, o ayrı mesele. Ama hemen ardından soluğu Anayasa Mahkemesi'nde aldılar. Madem kalksın diyorsunuz, niye gidiyorsunuz oraya?

YENİ PLANLARA İZİN VERMEYECEĞİZ: Gerek Suriye'nin kuzey sınırında, gerekse Musul ve kuzeyinde ortaya konan bazı planlar var. Türkiye, bu planlarla ilgili asla ve asla oralarda yeni bir oluşuma izin vermeyecektir. Gereken neyse hiç tereddüt etmeden onu da yaparız. Koalisyon güçlerinin, dostlarımızın mutabık kaldığımız faaliyetlerini destekliyoruz ama Türkiye'nin canını yakmaya çalışan bu terör örgütlerine müzahir davranışlar içine girmelerini de asla müsamaha ile karşılayamayız.

VİZE MUAFİYETİ VARSIN KALSIN: (AB'nin terörle mücadeleyi esnetin talebi) Nasıl esnetelim? "Terörle mücadele yapmayın bırakın adamlar rahat çalışsın." Bu dostluğa sığar mı? Ülkemizin birlik ve beraberliği, bekası için ciddi bir mücadele veriyoruz. Asla ve asla terörle mücadele kanununda bizim açımızdan herhangi bir değişiklik olmaz. Bunun sonucu vize muafiyeti olsa bile. Varsın orda kalsın vize muafiyeti. Yıldırım, bu sözlerinin ardından Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında yaptığı açıklamayı şöyle değerlendirdi:

ŞİMDİ DE BAŞKA BİR MAZERET: Kılıçdaroğlu da bir şeye karar versin. Şimdi başka bir mazeretin arkasına sığınıyor. Sağır sultan bile duydu, Türkiye, üniter yapıya sahip, tek bayrak, tek millet, tek devlet, tek vatan olarak bölünmez toprak bütünlüğüne sahip bir ülkedir. Cumhuriyetin kuruluşundan beri bu bizim anayasamızın esasını teşkil eder. Şu anda verdiğimiz PKK'yla, terör örgütleriyle mücadelenin amacı da budur.

KILIÇDAROĞLU ÇARK ETTİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Yıldırım'ın resti karşısında geri adım attı: "Biz parlamenter sistemi savunuyoruz"
Başbakan Binali Yıldırım'ın 'hodri meydan' çıkışına grup toplantısında yanıt veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz parlamenter sistemi savunuyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

ABD TİPİ BAŞKANLIKTAN ÇARK: Binali Yıldırım 'hodri meydan' demiş. Şimdi Binali Yıldırım'a iki soru soruyorum; Amerikan başkanlık sistemiyle ilgili olarak Türkiye'de eyalet sistemini kabul ediyor musunuz, etmiyor musunuz? Amerika'da her eyaletin ayrı parlamentosu, yasaları var, böyle olsun diyor musun, demiyor musun? Biz kabul etmiyoruz, biz atalarımızın, dedelerimizin 150 yıla yakındır savunduğu parlamenter sistemi kabul ediyoruz. Madem tartışmak istiyorsun, Türkiye'yi bölmeyi istiyor musun, istemiyor musun?

GÜVENLİĞİMİZİ KENDİMİZ SAĞLAYACAĞIZ: Binali Yıldırım, "Kılıçdaroğlu'nun güvenliğini de biz sağlayacağız" diyor. İster sağla ister sağlama, kendi güvenliğimizi kendimiz sağlayacağız. Cami avlularını çakallara teslim etmeyeceğiz. Üzerimize mermiyle, silahla, tankla, topla gelecekler, gelmezlerse namerttirler.
BİZE ULAŞIN