Vize muafiyeti nedir - 2016 - Vize muafiyetinde gelinen son nokta nedir? Vizesiz Avrupa hayal mi oldu?

Avrupa ülkelerine vize muafiyeti nedir? Vizesiz AB için AB'nin şartları neler? Vize Muafiyeti hangi ülkeleri kapsıyor? Geri kabul anlaşması nedir? Vizesiz Avrupa için son dakika haberler...

Vize muafiyeti nedir - 2016 - Vize muafiyetinde gelinen son nokta nedir? Vizesiz Avrupa hayal mi oldu?

AB ile Türkiye arasında adeta arap saçına dönen vize serbestisi ve geri kabul anlaşmasıyla ilgili süreçte son Başbakan Binali Yıldırım'ın AB'ye yönelik sert açıklamaları gündemde. Geçtiğimiz hafta grup toplantısında konuyla ilgili konuşan Binali Yıldırım, AB'ye "Varsın orada kalsın vize muafiyeti" dedi.

İşte vize muafiyeti ile ilgili merak edilen sorular ve cevapları...

Vize muafiyeti nedir? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hususi, ticari, turistik ya da ziyaret amacıyla İngiltere ve İrlanda dışındaki AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilecek ve 90 gün süreyle bu ülkelerde bulunabilecek.

Vize muafiyeti hangi ülkeleri kapsıyor? Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Vize Serbestisi Anlaşması tüm AB ülkelerini kapsamıyor. Danimarka, İngiltere ve İrlanda vize serbestisi anlaşmasının dışında kalan ülkeler. İngiltere ve İrlanda AB'nin özgürlük, güvenlik ve adalet alanlarında farklı kurallara tabi olduklarından, AB'nin vize politikası ve geri kabul anlaşmaları bu iki ülkeyi bağlamıyor. Danimarka ise Schengen üyesi ülkeler arasında yer alıyor ve vize anlaşmalarının tarafı.

Geri kabul anlaşması nedir? Geri kabul anlaşması, bir ülkede yasadışı olarak bulunan kişilerin anlaşma yapılmış kaynak ülkeye veya en son transit geçiş yaptıkları ülkeye geri gönderilmesi. Türkiye ile AB Geri Kabul Anlaşmasıyla, karşılıklılık ilkesi gereği, Türkiye'de veya AB'ye üye bir ülkede, ülkeye giriş, ülkede bulunma veya ikamet etme koşullarını sağlamayan veya sağlayamaz duruma düşen kişilerin Anlaşmada belirlenen şartlar ve kurallar çerçevesinde ilgili ülkeye geri gönderilmesi amaçlanıyor.

Türkiye-AB vize muafiyeti süreci hangi aşamalardan oluşuyor? Türkiye-AB vize muafiyeti süreci, AB Konseyi'nin 21 Haziran 2012 tarihinde açıkladığı Sonuç Kararları ile Avrupa Komisyonu'na, nihai hedefi Türk vatandaşlarına yönelik Schengen vizesi uygulanmasının kaldırılması olan vize muafiyeti sürecini başlatma izni vermesiyle fiilen başlamıştır.

AB'DEN YENİ VİZE RAPORU

AB Komisyonu, Türk vatandaşlarının Avrupa'da serbestçe dolaşmasını sağlayacak vize serbestisi için Türkiye'nin geriye kalan kriterleri yerine getirmesi gerektiğini yineledi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 18 Mart'ta Türkiye ve AB arasında varılan mutabakat çerçevesinde vize serbestinin sağlanması için eksik kalan kriterlere ilişkin ara raporunu yayımladı. AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, raporla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Avramopoulos, şu açıklamayı yaptı: "Bazı alanlarda halen yapılması gereken işler var. Her iki taraf da verdikleri taahhütleri karşılamak için bu işleri yapmalı. Vize serbestisi konusunda Türkiye hala geriye kalan şartları yerine getirmek durumunda. Böylece Türk vatandaşları için vizeler yakında kaldırılabilir.

72 KRİTERDEN 65'İ YERİNE GETİRİLDİ

72 kriterden 65'i yerine getirildi. Bu hedefi (vize serbestisi) gerçekleştirmek için Türk yetkilileriyle çalışmalar devam ediyor. Türkiye, Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılması için geriye kalan şartları yerine getirme taahhüdünde bulundu. Biz de Türkiye'den bu taahhüde bağlı kalmasını bekliyoruz." Vize serbestisi için nihai tarihin Türkiye'nin şartları yerine getirmesine ve Avrupa Parlamentosu üyelerinin de teklifi onaylamasına bağlı olduğunu hatırlatan Avramopoulos, 1-3 Haziran'da Ankara'da teknik düzeyde görüşmeler gerçekleştirildiğini ve AB Komisyonunun Türk yetkililerle yakın iletişim içinde olduğunu ifade etti.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM'DAN AVRUPA BİRLİĞİ'NE SERT SÖZLER

Başbakan Yıldırım, AB'nin vize serbestisi için Türkiye'den istediği terörle mücadele yasasında değişiklik konusu ile ilgili olarak çok sert açıklamalarda bulundu. Yıldırım konuyla ilgili şöyle dedi: Son zamanda önümüze bir şey çıkardılar. Bunların alışkanlığı. Son söyleyeceklerini saklarlar, saklarlar tam işler yoluna gireceği zaman çıkartırlar. Terörle mücadele şartını çıkardılar. Bu dostluğa sığar mı? Bu şartlar altında asla ve asla terörle mücadele kanununda herhangi bir değişiklik söz konusu olmaz. Bunun sonucu vize muafiyeti olsa dahi. Varsın orada kalsın vize muafiyeti.

BİZE ULAŞIN