Hazır mıyız tatil zamanı

Başbakan Yıldırım öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu, “Yıl boyu yatırımınızı yaptınız, şimdi tatili hak ettiniz” dedi. Gençlere seslendi: Terör örgütünün telkinlerine itibar etmeyin

Hazır mıyız tatil zamanı
Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Beyoğlu'nda kendisinin de ilkok ulu okuduğu Piri Reis Ortaokulu'nda çocuklara karne dağıttı. Çıkışta gazetecilere konuşan Yıldırım, "Ülkemizin geleceği çok parlak. Onun için terör örgütünün telkinlerine gençlerimiz asla ve asla itibar etmesinler. Onlar bizim geleceğimiz. Onların geleceğini en iyi şekilde hazırlamak da bizim görevimiz, boynumuzun borcu" dedi. Yıldırım'a, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve İstanbul Valisi Vasip Şahin eşlik etti. Yıldırım, 6-G sınıfına geçerek Yılmaz'la yan yana sıraya oturdu. Yıldırım, kendisinin de 1-G sınıfında okuduğunu ve kendisi için özel olan bu okulu seçmesinin tesadüf olmadığını söyledi. Öğrencilere notlarını bilip bilmediklerini soran Yıldırım, "Eskiden hocalar söylemezdi. Bizi böyle meraktan çatlatırlardı. O daha güzel oluyor. Şimdi her şey şeffaf" dedi. Öğrencilerine karne dağıtan Yıldırım, öğrencilere, ne beklediklerini, hangi mesleği seçeceklerini ve memleketlerini sordu. Yıldırım, uçak mühendisi olmayı istediğini söyleyen bir öğrenciye, "Çok havalı bir iş seçmişsin" dedi. Bir kız öğrencinin avukat olmak istediğini söylemesi üzerine ise Yıldırım, "Milli Eğitim Bakanı da avukat, hem mühendis hem avukat. O hızını alamadı, önce mühendis oldu sonra 'Avukat olayım' dedi, ikisini de halletmiş oldu" karşılığını verdi. Öğrencilere satranç takımı ve kitap hediye eden Yıldırım özetle şöyle konuştu:

TÜRKİYE'NİN GELECEĞİSİNİZ:
Hazır mıyız? Büyük gün geldi, artık güzel bir tatili hak ettiniz. Yıl boyunca çalıştınız, derslerinizi yaptınız, yatırımınızı yaptınız, şimdi de hasılatı topluyoruz. Tatil zamanı... Çalışmalarınızın emeğini bugün görüyorsunuz. Sevineceksiniz, aileleriniz sevinecek, memleket sevinecek çünkü siz Türkiye'nin geleceğisiniz. Nüfusumuzun yüzde 100'ü gençlerden oluşmuyor ama gelecekte yüzde 100'ü sizlerden oluşacak. Onun için sizin en güzel şekilde hayata hazırlanmanız için 1 milyona yakın öğretmenimiz Türkiye'nin her köşesinde zor şartlar, kar-kış demeden çalışıyor, öğrencilerimizi yetiştiriyor.

AZİMLE ÇALIŞIN:
Böyle çok ilmi nutukları öğrenciler sevmez. Öğrenciler onların dünyasında anlam ifade eden sözlere kulak asarlar. Geleceğin, Türkiye'nin geleceğinin gençlere ait olduğunu, onlara ait olduğunu, onu bilmeleri gerektiğini söyledim. Ben onlar için bir örnek olabileceğimi ifade ettim. Ben de burada sizin olduğunuz sıralardaydım, azmedince, çalışınca, Allah nasip edince bütün istediklerimiz olabiliyor. Yeter ki azmedelim, kararlılıkla çalışalım, çabalayalım. Ülkemizde o kadar paylaşacak şeyler var ki birbirimizi üzmeye, ayrışmaya hiç ihtiyaç yok. Ülkemizin geleceği çok parlak. Onun için terör örgütünün telkinlerine gençlerimiz asla ve asla itibar etmesinler. Onlar bizim geleceğimiz. Onların geleceğini en iyi şekilde hazırlamak da bizim görevimiz, boynumuzun borcu.

- Nasıl bir öğrenciydiniz? - Orasını karıştırma
Yıldırım, okul çıkışında kendisini bekleyen basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. "Okuluma geldim. Sınıfıma gittim. Sırama oturdum. 48 yıl önce yaşadığım o güzel günleri hatırladım. Anlatması zor bir duygu. Hakikaten çok güzel bir duygu" diyen Yıldırım "Nasıl bir öğrenciydiniz?" sorusuna karşılık "Orayı karıştırma. Yani fena değil diyebilirsin" şeklinde espri yaptı.
BİZE ULAŞIN