Şehit sayıldılar

PKK’lı teröristlerin bomba yüklü kamyonu şehir merkezine götürmesini canlarını feda ederek önleyen 16 kahraman köylü şehit statüsüne alındı. Yakınlarına maaş bağlandı

Şehit sayıldılar
Sur ilçesine bağlı Sarıkamış köyü Dürümlü mezrasında 12 Mayıs günü PKK'lı teröristler bomba yüklü damperli kamyonu köyde gizlemek istemişti. Teröristlerle köylüler arasında tartışma çıkmış, köylüler bomba yüklü kamyonu araçlarla takip ederken, teröristler 15 ton bomba yüklü kamyonu infilak ettirmişti. Patlamanın şiddetiyle araç ve ceset parçaları 2 kilometrelik alana yayılırken 'Yakar' ve 'Yaman' ailesine mensup 16 kişi hayatını kaybetmişti.

33'ER BİN TL TAZMİNAT
Canları pahasına kent merkezinde olası saldırıyı önleyen 16 köylü 'Sivil terör şehidi' sayıldı. Devlet, hayatını kaybedenlerin yakınlarına sahip çıktı. Sivil şehit sayılan köylüler için ailelerine kişi başı 33'er bin lira tazminat ödendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın taziyeye gelerek sahip çıktığı köylülerin yakınlarına maaş da bağlandı. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, kentteki şehit ve gazi ailelerine iftar verdi. İftara Dürümlü Mezrası'nda hayatını kaybeden 16 köylünün yakınları da katıldı.

İŞ DE VERİLECEK
Vali Aksoy, canları pahasına teröristlere karşı çıkarak kentte yaşanacak bir facianın önüne geçen köylülerin ailesine devletin sahip çıktığını belirterek, "Yaşanan bu terör olayı ile ilgili yaşamını kaybedenlerin yakınları için 5233 sayılı kanun kapsamında işlemler gerçekleştiriliyor. Hayatını kaybeden 16 vatandaşımız için de işlemleri başlattık. Kanunun ön gördüğü tazminat ailelere ödendi. Ailelere aylık bağlanması konusunda çalışmalar tamamlandı. Şu anda her aileden 1 kişinin işe alınmasıyla ilgili müracaatlarını alacağız" dedi. Dürümlü'deki katliamda 2 oğlu, 2 yeğeni ve torununu kaybeden Tanışık Köyü Muhtarı Bayram Yaman, devletin kendilerine sahip çıktığını söyledi. Bölgede yaşanan terör saldırılarına tepki gösteren Yaman, "Kimi öldürüyorlar, ölen Kürt, öldüren Kürt. Herkes biliyor ve herkes bilsin bu Kürt meselesi değil. Devletten Allah razı olsun. Bizim şehidimize, bize sahip çıktı, güzel oldu. Allah devletimizin eksikliğini vermesin" dedi.
BİZE ULAŞIN