4 şirkete daha kayyum atandı

4 şirkete daha kayyum atandı

Paralel Yapı’nın gizli toplantılarını gerçekleştirdiği, gayri resmi harcama ve para transferlerine ait kayıtlarının tutulduğu Pinhan Restaurant ile 4 şirkete kayyum atandı. 2 yıl önce 3 bin 500 kişilik isim listesi ile suç belgelerinin ele geçirildiği mekanın sahipleri ise firarda.

  • AA
  • Gündem
  • Cumartesi 18.06.2016 19:05

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finansman sağlandığı ileri sürülen 4 şirkete daha kayyum atandı.

FETÖ ADINA FAALİYETTE BULUNAN PİNHAN'A OPERASYON

Alınan bilgiye göre, Anadolu Sulh Ceza Hakimliği, FETÖ/PDY örgütü adına faaliyete bulunduğu öne sürülen Pinhan Restoran, Birim Gayrimenkul, Birim Sigorta ve Herkül Dış Ticaret şirketlerine el koyma kararı vererek kayyum tayin etti.

KAYSERİ'DE FETÖ/PDY OPERASYONU; 4 KİŞİ GÖZALTINDA

PARA YURT DIŞINA KAÇIRILMIŞ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne, 19 Kasım 2014'te, Maltepe'de faaliyet gösteren Pinhan Restoran A.Ş'nin FETÖ/PDY adına faaliyette bulunduğu, toplanan paraları aynı adrese kayıtlı Birim Gayrimenkul, Birim Sigorta ve Herkül Dış Ticaret firmaları aracılığıyla yurt dışına kaçırıldığı, bu şirketlere ait belgelerin bir otomobile yüklenerek imha edilmeye götürüleceği yönünde ihbarda bulunulmuştu.

İŞTE 7 KATLI FETÖ HİYERARŞİSİ 3 BİN CİVARINDA BELGE ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Yapılan ön araştırmanın ardından Maltepe'de durdurulan 34 EH 1483 plakalı araçta, bağış makbuzu, fatura, çek, senet ve kasa defterleri gibi 3 bin civarında belge ele geçirilmişti.

RESTORAN SAHİPLERİNİN YURT DIŞINA KAÇTIKLARI TESPİT EDİLMİŞTİ

Belgelerin incelenmesiyle tespit yapılan şüpheliler, teknik ve fiziki takip çalışmaları neticesinde 30 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Kurulan örgüte üye olma, Yardım Toplama Kanunu'na muhalefet gibi suçlardan 20 kişi tutuklanmıştı. Restoran sahipleri Hızır G, Ahmet Ç ve Vedat K'nin, yurt dışına kaçtıkları tespit edilmişti.

ŞİRKET BAŞINA ASGARİ ÜCRET MAAŞI

Kayyumların ise iş adamı İmran Okumuş, avukat Sezai Çiçek, bilişim uzmanı Hüseyin Yaşar, maliyeci Aytekin Karahan, basın ve halkla ilişkiler uzmanı Ertuğrul Erdoğan, vakıf ve dernek uzmanı İsmail Gülen ile vergi denetçisi Levent Küçük olduğu açıklandı. Kayyumlara ayrıca şirket başına asgari ücret oranında maaş ödenmesinin yapılması kararlaştırıldı. Kaynak Holding'e yönelik soruşturma kapsamında bugüne kadar kayyum ataması yapılan şirket sayısı da 81'e yükseldi.

BİZE ULAŞIN